IRAK´IN EN ESKİ MANASTIRI YERLE BİR EDİLDİ

Irak´taki en eski Hıristiyan manastırı olan 1400 yıllık Dair Mar Elia´nın yok edilmiş olduğunu gösteren uydu görüntüleri ortaya çıktı. Uluslararası basına göre, IŞİD´in Orta Doğu´daki tarihi eser yıkımına bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Aziz Elijah Manastırı (Saint Elijah's Monastery) olarak ta bilinen Dair Mar Elia, 590 yılında Asurlu rahipler tarafından inşa edilmişti. Girişinin yakınında Hz. İsa'nın isminin Yunanca ilk iki harfi oyulmuş olan Dair Mar Elia, daha sonra Katolik kilisesinin idaresine geçti.

ABD'li haber ajansı Associated Press'in ulaştığı uydu görüntülerine göre, Irak'ın Musul kenti yakınlarındaki bir tepede bulunan 1400 yıllık Aziz Elijah manastırının yıkılmış olduğu anlaşıldı. 2011'in mart ayına ait uydu görüntüleri ile 2014'ün eylül ayına ait uydu görüntüleri karşılaştırıldığında manastırın yerle bir edildiği rahatlıkla görülebiliyor. Manastırın, IŞİD'in Musul'u aldığı dönemde, 2014 yılının ağustos ve eylül ayları arasında yıkıldığı düşünülüyor.

Erbil'de yaşayan Musullu rahip Paul Thabit Habib, manastırın "Hristiyanlar için ruhani bir ziyaret yeri" olduğunu, burada dini törenlerin ve günah çıkartmalarının yapıldığını söyledi.

ABD ordusunun 101. Hava İndirme Tümeni manastırın kontrolünü ele geçirmiş ve askerler buradaki antik duvar resimlerinin üzerine bölüklerinin ismini (Screaming Eagle) karalamıştı. Daha sonra ordudan bir papaz, kilisenin önemini fark etmiş ve bir koruma girişimi başlatmıştı.

theguardian.com

bbc.com