IRAKLI KÜRATÖRLER KÜLTÜREL MİRASIN KORUNMASI ÜZERİNE EĞİTİLİYOR

British Museum, Irak’ın yerel müze küratörlerine, konservatörlere ve arkeologlara kültürel mirası koruma üzerine bir pilot program uygulamaya karar verdi.

3 milyon pound değerinde ödenek verilen proje kapsamında Palmira, Nimrud, Ninova, Hatra gibi tehdit altındaki antik kentlere ve buradaki tarihi eserlere müdahale edilebilmesi amaçlanıyor. Müze bu proje için bölgede en az beş yıl çalışmış iki arkeolog görevlendirecek. Müze arkeologları, üç ayı British Museum’da, üç ayı ise Irak’ta olmak üzere altı aylık bir program yürütecek. Programda kurtarma arkeolojisi ve alan yönetimi üzerine eğitim verilecek. Arazi uygulamaları ise nispeten güvenli olduğu düşünülen Kürdistan ve Basra’da gerçekleştirilecek. Müze tarafından yapılan açıklamada, IŞİD kontrolünde bulunan ören yerleri için doğrudan müdahale pek mümkün olmasa da, bu eğitimin zamanı geldiğinde oldukça faydalı olacağı belirtildi. Tahribatı minimum düzeye indirmek için koruma ve onarım konusunda yeterli donanıma erişilmesi hedefleniyor.  

İngiliz Kültür Bakanı John Whittingdale, uygarlıkların hikayelerini, sanat yoluyla anlattıklarını ve bu anlatımın yıkım isteyen insanlarca özellikle hedef alındığını; insanlara ortak bir geçmiş, bir kimlik duygusu veren nesne ve yerlerin yok edilmesinin insanlar arasında uzlaşma ve birleşme ihtimalini azaltacağını belirtiyor.

 

Kaynak: http://www.theguardian.com/culture/2015/oct/28/british-museum-to-train-iraqi-curators-in-heritage-protection