IŞİD´İN KAÇIRMAYI PLANLADIĞI 50 TARİHİ ESERE EL KONULDU

Iraklı güçler, terör örgütü IŞİD´in Musul’daki müzeden ve çeşitli bölgelerden ele geçirdikleri ve kaçırmaya hazırlandıkları 50 kadar tarihi esere el koydu.

Terör örgütü IŞİD, Irak’ta Nimrud, Hatra ve Ninova kentinde bulunan tarihi eserleri, manastır ve kiliseleri yok etmişti. IŞİD, ülkenin en büyük ikinci şehri olan Musul’u kontrolü altında bulundurduğu sürece kentte bulunan tarihi eserlere zarar verip, tarihi mekânları da yerle bir etti. Son olarak Iraklı güçler terör örgütü IŞİD’in kaçırmaya çalıştığı tarihi eserlere el koydu.

 

IŞİD ülkenin çeşitli bölgelerinden elde ettikleri tarihi eserleri patlayıcıların arasına saklayarak Musul Üniversitesinde sakladıkları öğrenildi. 50 adet tarihi eserin bazılarının müzelerden, bazılarının tarihi eser bölgelerinden bazılarının ise Yunus Peygamberin kabrinin bulunduğu bölgeden alındığı ifade ediliyor. Tüm parçalar numaralandırıldıktan sonra Kültür Bakanlığı tarafından muhafaza edilmek üzere Bağdat’a gönderilecek.

 

IŞİD, Irak’ta bulunan tarihi eser, manastır ve kiliselerin yok etmişti. Yıkılan eserler arasında Suriye’deki antik kent Palmira da bulunuyor. Terör örgütü IŞİD, 2015 yılında yoğun çatışmaların ardından Palmira'nın kontrolünü sağlamış, binlerce yıllık geçmişe sahip kentteki tarihi eserleri harabeye çevirmişti. Birleşmiş Milletler (BM), güvenlik güçlerinin koruması altında bölgeye giden UNESCO heyetinin, Palmira’daki heykellerin, büstlerin, mezarların ve anıtların büyük bir kısmının yıkılıp, parçalandığını açıklamıştı.

 

http://www.iha.com.tr