İSKENDERİYE’DE BULUNAN GİZEMLİ DEV LAHİT AÇILDI

Geçtiğimiz haftalarda Mısır’ın İskenderiye kentinde keşfedilen ve toprak altında 2 bin yıldır hiç dokunulmadan korunagelen gizemli dev lahit açıldı. Keşfin ardından, sosyal medyada lahdin Büyük İskender’e ait olabileceği ve açıldığı takdirde çeşitli lanetlerin ortaya çıkacağı gibi yerli yersiz çeşitli iddialar ortaya atılmıştı.

 

 

Lahdin gizeminin çözülmesi adına büyük bir titizlikle çalışan arkeologlar, kapağı açtıklarında ise bir sürprizle karşılaştılar: Lahdin içine bir kanalizasyon kanalından su sızmıştı. Sızan su ve yaydığı kötü kokuya rağmen devam eden çalışmalarda lahit içinde üç iskelet tespit edildi. Mısır Eski Eserler Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, ilk belirlemelere göre savaşçı üç bireye ait olduğu anlaşılan iskeletler haricinde lahit içinde herhangi bir yazıt veya objeye rastlanmadı. İlk incelemelerde ayrıca, iskeletlerden birinin kafatasına bir ok darbesi aldığı belirlendi.

 

 

 

Yeni yapılacak bir binanın inşaat sahasında, zemin seviyesinin yaklaşık 5 metre altında bulunan lahit, yaklaşık 2.7 metre boyunda, 1.5 metre eninde ve 1.8 metre yüksekliğindeki boyutlarıyla İskenderiye’de bugüne dek bulunan en büyük lahit olma özelliğini taşıyor. Lahdin keşfi üzerine Mısır Eski Eserler Bakanlığı’ndan Mostafa Waziri tarafından yapılan ilk açıklamada, lahit kapağı ve alt kısmı arasında tespit edilen kalın alçı tabakası nedeniyle mezarın gömüldükten sonra hiç açılmadan günümüze kadar korunmuş olabileceği belirtilmişti. Şimdi ise, mezarda ölü hediyesi olarak bırakılmış hiçbir obje bulunmaması veya iskeletlerin kime ait olabileceğine dair herhangi bir ibare yer almaması nedeniyle bu önermenin doğru olup olmadığı tartışılıyor.

 

 

 

Dev lahit, açılmasıyla birlikte beraberinde yepyeni sorular da getirdi. İskeletler üzerine yürütülen analizlerle birlikte, bu dev lahit içinde gömülü üç savaşçının kim olduğu, neden üçünün bir arada dev bir lahit konulduğu, tam olarak ne zaman ve nerede yaşadıkları, nasıl öldükleri gibi sorulara yanıt aranacak.

 

 

Çeviri: Deniz Genceolu

Kaynak: https://www.livescience.com/63110-mysterious-black-sarcophagus-opened.html