İSPANYA’DA PREHİSTORİK DÖNEME AİT DUVAR RESİMLERİ BULUNDU

İspanya’nın Bask Bölgesi’nde bulunan Atxurra Mağarası’nda, hayvan ve avlanma sahnelerini içeren Prehistorik duvar resimleri ve kazımalar keşfedildi.

14 bin 500 ile 12 bin 500 yıl öncesine tarihlenen bu kazıma ve resimler, mağaranın 300 metre derinliğinde bulundu. Mağara ilk kez 1929 yılında keşfedilmesine rağmen, resimlerin olduğu alana erişmede yaşanılan zorluk nedeniyle bu resimler şimdiye kadar tespit edilememişti.

 

Mağarada bulunan 70 civarı duvar resmi ve kazımaların arasında, bizon, at ve keçi gibi hayvanlar ve av sahneleri yer alıyor. Resmedilen av sahnelerinden birinde 20’nin üzerinde mızrak darbesi almış bir bizon görülüyor. Bu, Avrupa’da keşfedilmiş bütün duvar resimleri içerisinde, bir bizonun aldığı en fazla mızrak darbesini temsil ediyor. 

 

Resimlerin zarar görmesinden endişe eden Bask Bölgesi yerel yönetimi, bu kadar derine inmenin riskli olabileceğini de hesaba katarak, burayı halka açmayı düşünmüyor. Fakat bu resimlerin üç boyutlu canlandırması yapılarak halkın erişimine sunulmak isteniyor.  

 

ibtimes.co.uk