İSRAİL’DE 3 BİN 700 YILLIK BOK BÖCEĞİ BİÇİMLİ MÜHÜR BULUNDU

İsrail’in Hayfa şehri yakınlarında, Mısır’ın On üçüncü Hanedanlık Döneminden önemli bir şahsiyete ait olduğuna inanılan bir bok böceği mührü bulundu.

Hayfa Üniversitesi, geçtiğimiz Pazar günü, Hayfa’nın güneyinde Akdeniz kıyısında bulunan Tel Dor isimli önemli bir antik limanda 3 bin 700 yıllık bok böceği mührü bulunduğunu duyurdu. Onüçüncü Hanedan’dan Mısırlı bir resmi görevliye ait olduğuna inanılan bu mühür, MÖ 18. yüzyıla tarihleniyor.

 

Bir kuş gözlemcisi tarafından bulunan bu amulet (muska ya da tılsım), arkeolojik yerleşmede çalışan arkeologlara teslim edildi.

 

Mühür üzerinde, ait olduğu kişinin isim henüz deşifre edilemedi. Fakat üniversitedeki araştırmacılara göre bu kişinin pozisyon itibariyle “hazineden sorumlu” kişi olduğu hiyerogliflerden açıkça anlaşılıyor.

 

Hayfa Üniversitesinden, Tel Dor’daki kazı başkanı yardımcısı Ayelet Gilboa, bu bok böceğinin (mührün) krallıkta çok önemli bir kişiye, olasılıkla kraliyet hazinesinden sorumlu bir valiye ait olduğunu ifade etti.

 

Kazıdaki araştırmacıların, bu mührün Tel Dor’a nasıl ulaşmış olabileceğiyle ilgili iki teorisi var. Bunlardan ilki, mührün sahibi olan vali ya da bir temsilcinin Tel Dor’u ziyaret etmesi. İkinci teori ise, bu eşyanın çok daha sonraki bir zaman diliminde (Roma Döneminde) buraya getirilmiş olduğu. Ancak mühür höyükten aşağı yuvarlanmış olarak bulunduğu için ne zaman geldiği tespit edilemiyor.

 

timesofisrael.com