İstanbul Kültürel Mirasını Koruyor, İstanbul´un Müzeleri 3 Boyutla Canlanıyor

17.10.2012

 

İstanbul Kalkınma Ajansı Kültür Turizm Merkezi İstanbul Mali Destek Programı kapsamında, Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyeleri'nin 'İstanbul Kültürel Mirasını Koruyor, İstanbul'un Müzeleri 3 Boyutla Canlanıyor' isimli projesi desteklenmeye hak kazandı. 900 bin TL bütçeli dev proje, 12 ay boyunca Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) tarafından yürütülecek.

Tarihi ve kültürel yapısı itibari ile birçok değerli tarihi ve kültürel binayı barındıran İstanbul, bu dev proje ile çağ atlamaya hazırlanıyor. İstanbul Kalkınma Ajansı Kültür Turizm Merkezi İstanbul Mali Destek Programı kapsamında desteklenmeye hak kazanan bu dev proje, tarihi binalar ve müze eserleri için 3 boyutlu dijital modelleme teknoloji alt yapısını İstanbul’da oluşturmayı ve bu teknolojinin uygulamaları olan interaktif 3 boyutlu görsel uygulamalarla tarihi ve kültürel mirasımızı korumayı ve daha etkin ve yaygın bir şekilde tanıtmayı amaçlıyor.

Dolmabahçe Sarayı, Saray Koleksiyonları Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde uygulanacak olan proje kapsamında, Tokyo Üniversitesi ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, TBMM Milli Saraylar ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri ile birlikte çalışılacak. 17 Ekim 2012 Çarşamba günü Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek açılış seminerinde ise İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Abdülmecit Karataş, Tokyo Üniversitesi'nden Prof. Katsushi Ikeuchi ve TBMM Milli Saraylar Müzecilik ve Tanıtım Daire Başkanı  Dr. Bülent Arı ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nden Sn. Zeynep Kızıltan konuşma yapacak.

 

Tarih: 17.10.2012 Yer: Bahçeşehir Üniversitesi, Beşiktaş Yerleşkesi, B Konferans Salonu Saat: 15:00

Seminer Programı: 

15:00 Açılış Konuşması - BAU Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın

15:15 Kalkınma Ajansı Tanıtım - Genel Sekreter Doç. Dr. Abdülmecit Karataş

15:30 Proje Tanıtımı - Proje Yürütücüsü Dr. Övgü Öztürk Ergün

15:45 Prof. Katsushi Ikeuchi Semineri

16:30 TBMM Milli Saraylar Konuşma - Dr. Bülent Arı, "Dolmabahçe Sarayı Hakkında" 16: 50 İstanbul Arkeoloji Müzeleri Konuşma - Zeynep Kızıltan, "İstanbul Arkeoloji Müzeleri Hakkında"

17:20 Seminer Kapanış