JAPONYA’DA 72 MİLYON YILLIK DİNOZOR FOSİLİ BULUNDU

Araştırmacılar Japonya’da ördek gagalı otçul bir dinozorun (Hadrosauridae) eksiksiz iskeletini ortaya çıkardı. Onlara göre 8 metre uzunluğundaki fosil, Japonya’nın en büyük dinozor iskeleti.

8 metre uzunluğundaki bu dinozor fosili, Mukawa Kasabası’nın Hobetsu bölgesinde, 72 milyon yıl öncesine tarihlendirilen deniz tortusunda bulundu. Dinozorun tam olarak hangi türe ait olduğu bilinmemesine rağmen, bilim insanları onu "Mukawaryu" (Mukawa ejderhası) olarak isimlendirdi. Dinozorun kesin türünün bilinmemesinin sebebi, Hadrosaurinae ve Lambeosaurinae olmak üzere iki gruba ayrılan 50’den fazla Hadrosaurid dinozor türünün olmasıdır.

 

Araştırmacı Dr. Yoshitsugu Kobayashi yaptığı açıklamada “Mukawaryu her iki grubun bazı özelliklerine sahip olsa da, bizim ön analizimiz onun Hadrosaurinae'ye ait olabileceğini gösterdi. Ayrıntılı araştırmalar, Mukawaryu iskeletinin hangi gruba ait olduğunu netleştirecektir” dedi.

 

Fosil ilk kez Hokkaido Üniversitesinden ve Hobetsu Müzesinden paleontologların Mukawa’da kazıya başladıkları 2013 yılında keşfedildi. Bu keşif deniz tortusundan çıkarılan tanımlanmamış eksiksiz üçüncü iskelettir.

 

Kobayashi, İlk olarak 2013'te ve bir dizi kazıdan sonra fosilleşmiş Mukawaryu iskeletinin bir bölümünü keşfettiklerini, dinozorun sahip olduğu kemiklerin yarısından fazlasını temizlediklerini ve bunun tam ve eksiksiz bir iskelet olduğunu açıkça ortaya koyduklarını söyledi. 

 

http://www.ibtimes.co.uk