JAPONYA’DA BİR İTALYAN MİSYONERE AİT OLDUĞU DÜŞÜNÜLEN MEZAR BULUNDU

Japonya’da Hristiyanlık tarihi açısından ilginç bir keşif gerçekleşti. Japonya’nın başkenti Tokyo’nun Bunkyo semtinde, 18. yüzyılın başlarında ölen İtalyan rahip ve misyoner Giovanni Battista Sidotti’ye ait olduğuna inanılan kalıntılar bulundu.

Edo Döneminde (1603-1868) Hristiyan misyonerler için hapishane olarak kullanılan Krishitan Yashiki isimli yerleşmede 2014 yılında başlayan arkeolojik kazılarda 3 insana ait kalıntılar keşfedildi.

 

Yakın zamanda Sidotti’ninkiyle uyumlu bir takım DNA saptandı. Waseda Üniversitesinden Prof. Akio Tanigawa, ilk defa bir yabancı misyonerin kemikleriyle yakın bir eşleşme bulduklarını söyledi. Tanigawa, bu keşfin, Japonya’daki Hristiyanlık tarihi açısından oldukça önemli olduğunu belirtti.

 

Sidotti, İtalya’dan Japonya’nın Kagoşima (Yakuşima) vilayetine 1708 yılında bir gemiyle geldi. Edo Dönemi boyunca Japonya dış dünyaya kapalıydı ve Hristiyanlık kesinlikle yasaklanmıştı.

 

Bir samuray kılığında ülkeye girmeye çalışan  Sidotti daha sonra yakalanmış ve ölümüne kadar hapsedilmek üzere Bunkyo’da bulunan Krishitan Yashiki’ye gönderilmişti. Tarihî belgelere göre rahip 1714 yılında 47 yaşındayken hastalıktan ölmüş ve buraya gömülmüştü.

 

DNA analizleri, 1 metre 70 santimetrenin üstünde boy uzunluğuna sahip bir İtalyan’ın karakteristik özellikleriyle eşleşiyor. Bu sonuç ayrıca, Sidotti’nin 1.75 ile 1.78 metre uzunluğunda olduğunu ortaya koyan tarihi belgelerle de eşleşiyor.

 

Yerleşmede bulunan çanak-çömlek ve diğer objeler de, Edo Döneminin ortalarında hapsedilen Sidotti ile yaklaşık aynı dönemlere tarihleniyor.

 

Mezarda bulunan diğer iki insan kalıntılarının ise, henüz kesinleşmemiş bir bilgiye göre Sidotti’ye bakmakla sorumlu Japon erkeklerine ait olduğu düşünülüyor.

 

archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr