KAHRAMANMARAŞ´TA MAMUT FOSİLİ OLDUĞU DÜŞÜNÜLEN KEMİKLERE RASTLANDI

Kahramanmaraş´ta yaşayan bir çiftçi tarlasını sürdüğü sırada antik fil fosili olduğu tahmin edilen parçalar buldu.

Kahramanmaraş İlinin Türkoğlu İlçesinde bir çiftçi olarak geçimini sağlayan Nihat Polat, kiraladığı tarlayı sürerken, bir mamuta ait olduğu düşünülen fosil parçalarına rastladı.

Nihat Polat, mısır ekmek için kullandığı traktörün sert bir cisme takılmasından dolayı traktörünü durdurdu. Traktörün takıldığı cismi inceledikten sonra, cismin Kahramanmaraş Müzesinde sergilenen mamut fosillerine benzediğini fark etti ve müze yetkililerine durumu bildirdi. Tarlaya gelen müze yetkilileri yaptıkları ilk incelemeler neticesinde cismin bir mamut fosiline ait olabileceğini ifade ettiler.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Fetih Yanardağ "Bulunan parçaların yaklaşık 40 yıl önce aynı bölgeden çıkartılan ve Kent Müzesi'nde sergilenen mamut fosiline benzediğini düşünüyoruz. Uzmanların yapacağı analizler, fosilin neye ait ve kaç yıllık olduğunu ortaya koyacak.” dedi.

Daha evvel,  Maraş’ta 3500 yıllık antik bir fil fosili bulunmuştu.  1975 yılında bulunan antik fil fosili şuan Kent Müzesinde sergilenmekte.

Mersin Üniversitesi Jeoloji Mühendisi Öğretim Üyesi Prof. Nurdan İnan, çiftçinin traktörüne takılan fosillerin Filgillerden Elephas cinsine ait olabileceğini bildirdi.

Kaynak: http://haber.sol.org.tr/turkiye/marasta-tarla-surerken-antik-fil-fosili-buldu-126588