KATLİAM

İran’ın güneydoğusunda, Elam İmparatorluğu yerleşimlerinden olan Haft Tepe’de bir katliama kurban gitmiş olduğu düşünülen yüzlerce kişinin bulunduğu bir toplu mezar bulundu.

Mainz Üniversitesi’nden arkeologların 2002 yılından bu yana araştırma yaptığı Haft Tepe, MÖ ikinci binyılın ortalarında, Elam İmparatorluğu’nun başkenti Susa’nın yaklaşık 15 km güneyinde kurulmuş ve kısa zamanda imparatorluğun önde gelen şehirlerinden biri haline gelmişti. Elam kralları Tepti-ahar ve İnşuşinak-şar-ilani’nin şehirde tapınak ve saraylar gibi anıtsal binalar inşa etmesi üzerine şehir kısa zamanda büyüyüp 250 hektarlık bir alana yayıldı.

Şehir yüzyıl kadar daha gelişirken, çevre devletler ile ticari ve politik ilişkiler de kurdu. Yakın zamanda keşfedilen bir işliğe bağlı kil tablet arşivi, şehrin ticaret, sanat ve işçilikte ne kadar geliştiğini gösteren yeterli kanıtı sunar.

Ancak MÖ 14. yüzyılın sonunda henüz bilinmeyen bir sebepten dolayı kentin gelişimi durakladı. Bazı anıtsal binalar kullanılmaya devam ederken, bazıları terk edildi ve bu bina kalıntılarından çıkan malzeme halk tarafından basit evlerin yapımında kullanıldı.

Dr Behzad Mofidi-Nasrabadi’nin yönetimindeki araştırma grubu yakın zamanda yerleşim tabakasının son evresinde şehir sakinlerinin bir katliama kurban gittiğini keşfetti. Şehrin son yapı katında evlerin arasındaki bir sokakta yüzlerce kişinin iskelet kalıntıları bulunan bir toplu mezar bulundu. 3 bin 400 yıl önce gerçekleşen bu insanlık trajedisinin kurbanları bir duvarın arkasına özensizce üst üste yığılmıştı.

Alman Araştırma Fonu’nun desteklediği bu proje, katliamı oluşturan koşullar ve bunun tarihsel arka planı daha iyi anlamak için kazı çalışmalarına devam edecek.