KAYNAKLARIN KITLIĞI TARİH ÖNCESİ İNSANLAR ARASINDA ŞİDDETE YOL AÇMIŞ OLABİLİR

Uzun zamandır, tarih öncesi Kaliforniya insanlarının arasındaki şiddeti araştıran antropologlar, çalışmalarını yayınladı.

Profesör Mark Allen’in “Kaynak Kıtlığı, Orta Kaliforniya’daki Tarih Öncesi Avcı Toplayıcılar Arasında Ölümcül Saldırganlığa Neden Oluyor” başlıklı çalışması, ABD Ulusal Bilimler Akademisi’nin bildiri kitabında yayınlandı. Allen, bu çalışma için birçok üniversiteden arkeolog ve profesörle görüşüp bir ekip kurdu. Kendisi verdiği bir demeçte iyi kanıtlara sahip olunması gerektiğini, arkeologlar olarak çoğu zaman istenilen verilerin elde edilemeyeceğini ve genellikle de parçalanmış kanıtlarla uğraştıklarını söyledi.

 

Allen’e göre insanlardaki şiddetin ve savaşın kökeni ile ilgili iki görüş vardır. Bir görüşe göre eski zamanların insanları barışçıl ve uyumlu bir şekilde yaşıyordu. İkinci görüşe göre ise kaynaklar için her zaman rekabet söz konusuydu. Bu ikinci görüş Allen’in çalışmasında doğrulandı. Allen ve meslektaşları, binlerce Orta Kaliforniyalı’dan alınan en az bin yıllık kalıntıların veri tabanını kullanarak, onların uğradıkları fiziksel travmalara ve yaralanma izlerine baktılar. Daha sonra bu kanıtları çevreyle karşılaştırdılar ve toplumsal olarak toplulukların nasıl organize olduklarını incelediler. İnceleme sonucunda Kaliforniya’nın Kuzey Amerika’nın tamamında, yakın çevrede yaşayan çok sayıda küçük gruplarla birlikte en yüksek nüfus yoğunluğuna sahip olduğunu keşfettiler. Elde edilen veriler kaynak kıtlığının ve şiddetin birbiriyle ilişkili olduğunu gösteriyor.

 

İnsanların grubun korunması noktasında endişe ettikleri an saldırgan olmaya gönüllü oldukları görüldü. Kısaca şiddet kaynakların kıtlığı ile ilgiliydi.

 

Veriler ayrıca, o dönemde nüfusun yaklaşık yüzde yedisinin bir okla vurulduğunu, bıçaklandığını veya ağır bir cisimle vurmaya bağlı olarak zorunlu travmaların kanıtına sahip olduğunu gösterdi. Allen, kadınlar için %5 ve erkekler için %11 gibi, II. Dünya Savaşı sırasında bile ulaşılamayan şiddetli bir travma yüzdesi olduğunu söyledi.

 

Şiddetin ve savaşın kökeni üzerine yaptığı araştırmayla modern çağlarda buna hangi sebeplerin yol açtığını da inceleyen Allen’e göre bu konuyu araştırmak önemlidir, çünkü nedenlerini öğrenirsek bunu durdurmak için umudumuz olabilir. Çatışmaları azaltmak istiyorsak, kaynakların kıtlığı ve buna bağlı olarak şiddetle ilgili ne yapılacağını bulmak zorundayız. 

 

https://www.sciencedaily.com