KAYSERİ’DE BULUNAN ROMA DÖNEMİNE AİT LAHİT İNCELENİYOR

Kayseri´de bir gecekondunun bahçesinde bulunan ve bin 770 yıllık olduğu tahmin edilen lahdin kapağı açıldı.

 

İçerisinde 4 adet iskelet var. Şu ana kadar bölgede bulunan en büyük lahit olma özelliği taşıyan lahit içerisinden iskeletlerle birlikte gözyaşı şişeleri ve altın takıların olduğu buluntular da ortaya çıktı. Etrafta başka lahitlerin de olduğu düşünülen alanda, kazı çalışmalarının genişletilerek devam edeceği bildirildi.

 

Kayseri Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele  Müdürlüğü ekipleri, izinsiz kazı yapıldığı bilgisi üzerine çalışma başlattı. Yaklaşık 3 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından Gültepe Mahallesi´nde bir gecekondunun bahçesinde kaçak kazı yapıldığı belirlendi.

Bir evin bahçesinde gerçekleştirilen kazıda inceleme yapan uzmanlar, bulunan Roma dönemine ait kral mezarı lahdi ile bölgede yeraltı şehri benzeri yapıların bulunduğunu belirtti.

 

Polisin incelemesinin ardından Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri çalışma başlattı. Gecekondunun içinden bahçeye doğru tünel benzeri geçit yapıldığı, kazı çalışmasının kamufle edilmesi için kazıdan çıkan toprağın kömür torbalarına doldurularak barikat kurulduğu ve üzerinin sacla kapatıldığı tespit edildi. İş makineleri ve işçilerin çalışmasıyla korunak ve toprak torbaları kaldırılarak lahit gün yüzüne çıkarıldı. 

 

Bin 700 yıllık bir medeniyete ait olduğunun tahmin edildiğini belirten lahittin kapağı bugün açıldı. İçerisinde 4 iskelet, gözyaşı şişeleri ve altın takılar çıktı. Bölgede şu ana kadar bulunan en büyük lahit olduğu belirtiliyor.  Ayrıca, etrafta başka lahitler de olduğu ve kazının genişletilerek devam ettirileceği öğrenildi.

 

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr