KIBRIS’TA ROMALI BİR DOKTORUN ODASI VE 2 BİN YILLIK TIBBİ ALETLER KEŞFEDİLDİ

Kıbrıs’ta, Nea Paphos antik kentinde 2 bin yıllık tunç ve demir cerrahi aletler ile birlikte Romalı bir doktorun muayene odası olarak düşünülen bir yapı keşfedildi.

Nea Paphos antik kentinde keşfedilen Romalı doktorun odasında MÖ 1. yüzyıldan kalma ilaç şişeleri, sikkeler ve tıbbi aletler de (ince uzun tıbbi kaşık/numune alıcı, tıbbi pens, ve kırık kemikleri düzeltmek için kullanılan aletler) bulundu. Metal aletlerden beşinin tunçtan, bir tanesinin ise demirden yapıldığı anlaşıldı.

 

Polonya’daki Jagiellonian Üniversitesi Arkeoloji Enstitüsünden kazı başkanı Ewdoksia Papuci-Wladyka, burada keşfedilen tıbbi aletlerin, İtalya’daki ünlü Pompeii cerrah evinde bulunan tıbbi aletlere çok benzediğini belirtti.

 

Arkeologlar binanın diğer yerlerinde, ilaçların saklanmasında kullanılan cam şişeler ve kaplar ile birlikte pişmiş topraktan yapılmış iki kandil de buldular. Kolay kırılabilen bu objelerin bir kutu içinde saklı tutulduğu ortaya çıkarıldı.

 

Doktora ait olan bu yapı kentin agorasının yanına inşa edilmişti. Yapıda ortaya çıkarılan sikkeler, İmparator Trajan (Traianus) ve Hadrianus dönemlerinde darp edildiği için yapı MS 1. yüzyılın sonu-2. yüzyılın başına tarihlendirildi. MS 126 yılında Kıbrıs’ı vuran bir depremde ise yapının çöktüğü düşünülüyor.

 

Kazı başkanı Papuçi-Wladyka kent merkezinde ortaya çıkarılan iki büyük kamu binasının bu yılki en önemli keşifleri olduğunu, bunlardan birinin muhtemelen tapınak, diğerinin ise depo olarak hizmet eden bir yapı olduğunu düşündüklerini söyledi.

 

Greko-Romen dönemlerinde Kıbrıs’ın başkenti olarak görülen Nea Paphos (Modern Baf) 1980 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dâhil edildi.

 

http://www.ibtimes.co.uk/