KIRIM’DA ROMA DÖNEMİ VİLLALARI VE PİŞMİŞ TOPRAK ANTİK YUNAN FİGÜRİNLERİ AÇIĞA ÇIKARILDI

Rus Bilim Akademisi Arkeoloji Enstitüsünden araştırmacılar, Bir Roma Dönemi villası ve aralarında pişmiş toprak figürinler de bulunan ev eşyalarının keşfini gerçekleştirdiler.

Tarihsel Bilimler’den Dr. Sergey Vnukov, “O dönem için bu villalar sıradan yapılardı ve böylelikle ortalama bir Bosporan Krallığı sakininin günlük hayatı hakkında bilgi sahibi olabilmekteyiz.” dedi.

 

Vnukov, “Yaptığımız kazı çalışmalarında ne altın, gümüş sikkeler gibi yabancı öğelere ne de lüks eşyalara rastlamadık ancak çanak çömlek, çeşitli aletler, değersiz takılar, figürinler ve çocukların oynaması için yapılmış Hellenistik Dönemin ‘barbie bebekleri’ olarak adlandırabileceğimiz pişmiş topraktan yapılmış kuklalar bulduk.” dedi.

 

Kerch şehrinden 15 km uzaklıkta bulunan villa, MS 1. yüzyıla tarihlenmektedir. O dönemde Bosporan Krallığı doğu Kırım’ı, Taman Yarımadasını ve Don Nehri’nin aşağı kesimlerini kapsamaktaydı. Ülke bir süredir savaş ve çatışmalardan kurtulmuş, ekonomik patlama yaşıyordu.

 

Vnukov, “Burada orta halli toprak sahibi ve kiracı çiftçiler yaşıyor ve o dönemin kırsal kesimdeki orta sınıfı oluşturuyordu. Belki birkaç ev, tarla işleri için köle veya geçici işçi çalıştırmış olabilir ancak hiçbir şekilde büyük Roma toprak sahiplerine benzemiyorlardı.” dedi.

 

Arkeologlar aynı zamanda Orta Tunç Çağına tarihlenen çanak çömlek parçaları, taş alet parçaları, yapı kalıntıları, mezarlar ve birkaç insan biçimli stel de tespit etti.

 

Kırım’da yapılan bu çalışmalar Arkeoloji Enstitüsü tarafından 2017 yılı bahar ayında başladı. Çalışmaların öncelikli amacı yapılacak olan Tavrida karayolu boyunca arkeolojik araştırmalar yapmaktır. 

 

Kaynak: http://archaeologynewsnetwork