LAODİKYA´DA KAÇAKÇILAR TARAFINDAN GÖMÜLMÜŞ İKİ HEYKEL BAŞI BULUNDU

Denizli’nin en büyük antik kenti Laodikya’da, daha sonra tekrar çıkarılmak üzere, kaçakçılar tarafından gömülmüş iki heykel başı bulundu.

 1800 yıllık olduğu belirlenen Athena’nın ve Janus’un başı Stadyum Caddesinde yapılan kazılar sonrasında gün yüzüne çıkarıldı.

Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof.Dr. Celal Şimşek: "Athena heykel başı bir genç kız gibi yapılmış. Çok hisli, çok kaliteli bir heykel başı. Bu heykel başının bulunması kazı heyeti olarak bizleri çok sevindirdi. Bu heykel başını bulmamız çok enteresan oldu. Bunu biz Stadyum Caddesi kazılarında Janus’un heykel başıyla birlikte bulduk. 10 santimetre toprağın altına özenle konulmuş şekilde bulduk. Kazılar 12 yıl önce başladı ve güvenlik önlemi alındı. Kaçakçıların aynı zamanda bunları bulup güvenlik nedeniyle çıkaramayınca buraya sakladıklarını düşünüyoruz. Herhalde satmak için pazar arıyorlardı. Ancak biz kazıya başlayınca bir daha buraya gelemediler. Biz tam 12 yıl sonra bu heykeli bulmuş olduk. Bu da bizi çok sevindirdi. İyi ki sakladıkları yerden alamamışlar. İki güzel eseri Denizli’ye kazandırmış olduk" dedi.

Kaynak: http://www.gazetevatan.com/1800-yillik-athena-basi-definecilerin-sakladigi-yerde-bulundu-857606-kultur-sanat/