LAOS´TA BULUNAN İKİ ANTİK İNSAN FOSİLİ ERKEN İNSANIN ÇEŞİTLİLİĞİNE İŞARET EDİYOR

Kuzey Laos’ta bulunan bir mağaranın yakınlarında bulunan bir antik insan kafatası ve bir çene kemiği erken insanların fiziksel çeşitliliğine dair olan tartışmaları desteklemekte.

Kuzey Laos’ta bulunan bir mağaranın yakınlarında bulunan bir antik insan kafatası ve bir çene kemiği erken insanların fiziksel çeşitliliğine dair olan tartışmaları desteklemekte.

Günümüz Laos sınırları içinde bulunan Annamite dağlarında bulunan Tam Pa Ling mağarasında 2009 yılında bulunan ve 2012’de Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan kafatası buluntusu şimdiye kadar güneydoğu Asya’da bulunan en eski modern insan fosil buluntusu olarak biliniyor. Bu kafatasının bulunması bu kıtada gerçekleşen modern insan göçünün bilinenden 20 bin yıl daha önce gerçekleştiğini göstermesi açısından çok önemli. Buna göre erken insanların Afrika’dan çıktıktan sonra adalara ve güneydoğu Asya’ya yaklaşık 46 bin ila 63 bin yıl öncesinde göç ettikleri düşünülüyor.

2010 yılında bulunan çene kemiğinin ise neredeyse kafatasıyla aynı yaşta olduğu fakat farklı olarak hem modern hem de arktik insan özelliklerini gösterdiği biliniyor.

Projeyi yöneten İllinois Üniversitesi antropoloji profesörü Laura Shackelford “bu çene kemiğinin boyut olarak çok küçük olmasının yanında hem çıkıntılı çene yapısı gibi  tipik modern insan anatomisine hem de azı dişlerini sıkı kavrayan kalın kemikler gibi Neandertallere benzer arktik atalarımızın özelliklerine sahip olması ilgi çekicidir” diyerek buluntunun önemini belirtiyor. Bu çeşit bir kombinasyonun sık rastlanan bir durum olduğunu da ekliyor. Afrika’da, doğu Avrupa’da ve Çin’de bulunan başka fosillerin de bu bu çeşit özellikler gösterdiği biliniyor.

"Bazı araştırmacılar bu özellikleri modern insanların yeni alanlara göç ederek burada bulunan arktik nüfusla ilişkide bulunmasına bağlıyor" diyen Shackelford “bu duruma daha geniş bir bakış açkısıyla bakmak, bugünkü insanların çeşitliliğine bakmak ve bunun eski insanlar için de geçerli olabileceğini düşünmek de olası” diye ekliyor.  

Tam pa ling,modern insanların atalarının Doğu Asya’ya göç ettiklerini ve anatomik yapıdan çeşitliliğe sahip olduğunu göstermesi açısından sıra dışı bir alan.

 

http://phys.org/news/2015-04-ancient-human-fossils-laos-reveal.html