LATMOS´TA KUTSAL ALANI YAKTILAR

Batı Anadolu´nun en etkileyici ve kültürel miras bakımından en zengin yerlerinden biri olan Beşparmak Dağları´nda (Latmos) bulunan Zeus Akraios Tapınağı´nda yangın çıktı. Yangının kaynağı kesin olarak bilinmemekle birlikte, piknik yapan bir grup insan tarafından çıkartıldığı belirtildi. Bu olayla birlikte Latmos´ta gerçek anlamda bir koruma zamanının geldiği gözler önüne serildi.

Doğal peyzajı ve jeolojik yapısıyla Batı Anadolu’nun en etkileyici ve kültürel miras açısından en zengin yerlerinden birisidir Beşparmak Dağları (LATMOS). Buradaki en önemli arkeolojik buluntulardan bazılarının bulunduğu yer ise Dikilitaş kutsal alanıdır.  

Latmos’a gelen yerli yabancı ziyaretçilerin uğramadan geçmediği ender alanlardan biri olan Dikilitaş, Türkiye’de doğal yayılış gösteren fıstık çamları (Pinus Pinea)’nın en yoğun olduğu ve gnays kayaların brokoli görünümlü bu ağaçlarla müthiş bir uyum sağladığı, gelenlerin zamana yolculuk yaptığı etkileyici bir bölgededir. Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescil edilen ve mutlak korunması gereken bu mirasımız, Latmos’ta yerli ve yabancı televizyon kanallarının belgesel çekimlerini yaptığı ender yerlerden biridir.

Bu yangının, Latmos’un Milli Park yapılması gerektiğinin ne kadar önemli olduğu gözler önüne serdiğini belirten Ekosistemi Koruma ve Doğa Severler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Sürücü, "Avrupa ülkelerinden turist getiren önemli bir seyahat acentesinin temsilcilerini, Latmos’un önemli alanlarını tanıtırken Dikilitaş’ta gördüğümüz manzara dehşet vericiydi. Dikilitaş ve çevresinin tamamen yanmış olduğunu gördük. Bölge insanlarından aldığımız bilgilere göre; yangının bir grup tarafından sucuk pişirirken ateşin kontrol edilemediği ve Dikilitaş bölgesinin tamamen yandığı şeklindeydi," dedi.

Bahattin Sürücü sözlerine şöyle devam etti: "Burada sadece tarih tehlikede değildir. Aynı zamanda bölgede yaşayan binlerce yöre insanının en önemli geçim kaynağı olan fıstık çamları da tehlikededir. Doğada sucuk pişirmek için ateş yakanlar, ne kadar dikkat ederse etsin, bir anlık ihmalden bugün olduğu gibi çok önemli bir kutsal alan yanabilmektedir. Latmos’un arkeolojik değerlerini meydana çıkarmak için hayatının en güzel yıllarını burada geçiren arkeolog Dr. Anneliese PESCHLOW’un araştırmalarında tespit ettiği Dikilitaş’taki bu kutsal tapınağın arşitravındaki yazıtta; bu tapınağın Zeus Akraios'a, yani dağ zirvesindeki Zeus’a adandığına ait yazınında tamamen siyaha döndüğünü gördük. 

ZEUS AKRAİOS TAPINAĞI Bağarcık’ın batısında yer alan, dağ savunma yapısının kuzeyine düşen vadide bulunan çam ağaçlarıyla kaplı bir tepecik üzerinde, dağ sırtındaki yerleşmeye ait küçük bir tapınaktır. Hemen hemen kare planlı diyebileceğimiz bu tapınağın giriş tarafında, ikisi de hâlâ ayakta duran ante direklerinden birinin üzerine kalkan, diğerininkine de miğfer betimi yapılmıştır. Arşitravlarda tespit edilen yazıtlardan bunun Zeus Akroios’a, yani dağ zirvesindeki Zeus’a adandığı anlaşılmaktadır. Dağ zirvesiyle, tapınağın görüş sahasında bulunan Anadolu yağmur ve hava tanrısının tapım gördüğü, Tekerlekdağ kastedilmektedir.