LUKSOR’DA TANRIÇA SEKHMET’İN 27 ADET HEYKELİ ORTAYA ÇIKARILDI

Mısır Eski Eser Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde, Avrupalı ve Mısırlı uzmanların yer aldığı bir ekip ile ortak gerçekleştirilen kazı çalışmalarında Luksor’da aslan başlıTanrıça Sekhmet’in 27 parçadan oluşan heykellerini bulduklarını açıkladı.

Arkeolojik araştırma ekibinin başkanı arkeolog Hourig Sourouzian kazıların; Kral III. Amenhotep’un tapınak konservasyon projesi kapsamında, Luksor’un batı yakasında Dev Memnon Heykellerinin bulunduğu bölgede gerçekleştirildiğini dile getirdi.

 

Eski Eserler Konseyi Genel Sekreteri Mostafa Waziri yaptığı açıklamada heykellerin en büyüğünün yaklaşık 2 metre yükseklikte olduğunu ve tümünün siyah granitten yapıldığını belirtti.

 

Waziri sözlerine, “Tanrıça Sekhmet’e ait heykellerin bazıları tahtta oturur ve sol elinde yaşam simgesini tutar şekildeyken bazıları da ayakta ve göğsünün önünde bir papirüs asası tutar şekilde tasvir edilmiştir. Heykellerin kafaları güneş diski ile çevrelenmiş olup Uraeus (yılan sembolü) ile süslenmiştir.” ifadelerini ekledi.

 

Sourouzian heykellerin durumlarının birbirlerinden farklı olduğunu belirtti, örneğin toprakta üst tabakalarda bulunan heykeller oldukça iyi korunmuşken alt tabakalarda bulunan heykellerin durumlarının çok iyi olmadığı görüldü.

 

Ekip şu günlerde, proje tamamlandıktan sonra keşfin yapıldığı yerde sergilenecek olan eserlerin temizlik ve hazırlığını yapıyor.

 

Luksor’daki Batı Bölgesi Eski eserlerinden sorumlu Müdürü Fathi Yassin, bölgede kazıların 1998 yılında başladığını ve şimdiye kadar 287 civarında heykelin açığa çıkarıldığını belirtti. 

 

Kaynak: http://www.egyptindependent.com