MARGATE MAĞARALARI KAZILARI SIRASINDA DEMİR ÇAĞI’NA AİT İSKELET BULUNDU

İngiltere’nin Kent bölgesinde yer alan Margate Mağaraları yerleşmesinde kazı yapan arkeologlar, kazının son günü Demir Çağı’na ait bir iskelet buldu.

 

Bulunan iskelet, bacakları kıvrık şekilde uyur gibi nadir görülen bir pozisyonda bulundu. İskelet çan şeklinde açılmış bir kireç çukur içerisinde bulundu.

 

Araştırmacılar bulunan bu iskelet ile bir noktaya vardıklarını ve artık kazının tamamlandığını ifade ettiler.

 

Araştırmacılar,  bölgede yer alan ve Vortigern Cavern olarak’da adlandırılan mağaraların yeniden yapılandırılması ile kullanılan alanlarında yaptıkları rutin kazılar sırasında bu keşfi gerçekleştirdi.

 

 

Margate Mağaraları yerleşmesi kazı başkanı Sarah Vickery; sponsorların desteği ile yaptıkları kazının yapılan bu keşifle tamamlandığını bildirdi.

 

Vickery; Margate Mağaraları yerleşmesi olarak adlandırılan alandan elde ettikleri verilerle Thanet Adası’nın Romalılar gelmeden önceki hikayesi hakkında bilgi elde edilebileceğini belirtti.

 

Ortaya çıkan yapı kalıntılarına tarihöncesi çanak çömlek buluntuları eşlik etse de bölgedeki benzer bulgular, Roma’nın MS 43 ‘de ani istilası ile son buluyor. 

 

Yerleşmede bir dizi Demir Çağı hendekleri ile dikme deliklerinin saptandı. Kazılar esnasında çukur ve son olarak da uyur vaziyette yan yatırılmış bacakları kıvrık mezar bulundu.

 

Gönüllüler ve arkeologlardan oluşan ekip, yerleşmede Şubat ayı boyunca sıkı bir çalışma gerçekleştirerek Demir Çağı hendeklerinin, dikme deliklerinin, çukurların ve mezarın bulunmasını sağladılar.

 

Kaynak: http://www.kentonline.co.uk

http://www.dailymail.co.uk