MISIR’DA 86 KEDİ MEZARI KEŞFEDİLDİ

Mısır’da Kızıldeniz yakınlarındaki Berenike antik liman kentinin eteklerinde Roma Dönemine tarihlenen 86 evcil kedi mezarı bulundu. Kedileri defnetme biçimi, onların dini bir törenin parçası değil, sadece doğal nedenlerden ölen evcil hayvanlar olduğunu gösteriyor.

 

Hayvan Mezarları Nadir Değildi

 

 

Hanedanlık öncesi dönemden Roma Dönemine kadar Mısır’da hayvan mezarları olduğu ispatlandı. Bununla birlikte, ritüel bağlamlarda hayvan mezarlarına, tarihöncesi çağlardan tarihi çağlara kadar Avrupa’da da rastlanıldı. Avrupa’nın birçok yerinde en çok gömülen hayvan köpek iken, Berenike’de evcil kedilerdi.

 

Mısır muhtemelen kedilerin ilk evcilleştirildiği yerlerin en önemlisiydi. Bugüne kadar, Berenike mezarlığında bozulmuş gömütlerden eksiksiz 86 kedi iskeleti ve başka kemikler çıkarıldı. Tekli kedi kemikleri Erken Roma limanının diğer bölümlerinde ve onun çöplüğünde tespit edildi.

 

Araştırmacılar, insan-hayvan ilişkileri için keşfin önemini şu şekilde belirtiyor: “ Geçmişte insanlar ve hayvanlar arasındaki ilişkilere genellikle arkeozooloji prizması aracılığıyla yaklaşıldı, ancak bu modern bir fenomen olarak varsayılan evcil hayvan bakımı olasılığını çok sık ihmal eder. Berenike’den gelen bulgular bu varsayımı sorgular gibi görünüyor

 

Dini ya da manevi ritüellerin bir parçası olarak gömülmüş olan hayvanlar genellikle eşyalarıyla birlikte gömüldü. Fakat Berenike’de bulunan hayvanların çoğunun hiçbir şeyi yoktu. Elbette, buna bazı istisnalar vardı, bazı kediler boyunlarında devekuşu yumurtası kabuğu boncuğuyla bulundu. Üç kedi ve bir eski dünya maymunu da demir yakalarla gömülmüştü.

 

Polonya Bilimler Akademisi Arkeoloji ve Etnoloji Enstitüsünden araştırmanın sahibi Marta Osypińska, kedilerin bu dönemlerde genellikle öldürüldüğünü ve mumyalandığını söyler. Ancak Berenike bölgesi evcil hayvanların yaşlanma gibi doğal nedenlerle öldüğünü ve dikkatli bir şekilde gömüldüklerini gösterir.

 

 

 

Kedi Mezarlığının Konumu

 

 

Kedi mezarlığı, arkeologların “Erken Roma çöplüğü” olarak bilinen bir yerde, antik dönem askeri liman kentinin yanında keşfedildi. Bununla birlikte, uzmanlar kediler gömüldüğünde Berenike çevresinin açık dalgalı bir alan olduğuna inanıyorlar. Uzmanlar, bu bulguların kutsal ya da büyülü ayinlerle ilgili çökeltilerden ziyade ev hayvanları için bir mezarlık olarak yorumlanması gerektiğini vurguluyor.

 

http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/roman-era-pet-cemetery-86-cat-burials-discovered-egypt-007103