MISIR’DA I. NEKTANEBO’YA AİT TAPINAK İZLERİ BULUNDU

Heliopolis’teki tapınak bölgesinde, Firavun I. Nektanebo için yapılmış olduğu düşünülen bir tapınağa ait yeni bulgular keşfedildi.

Mısırlı ve Alman araştırmacılardan oluşan kazı ekibinin, Mısır’ın başkenti Kahire’nin Al-Matariyyah bölgesinde yürüttükleri çalışmalar sırasında, MÖ 4. yüzyılda yaşamış Firavun I. Nektanebo’ya ait olduğu düşünülen bazı kanıtlara ulaştığı açıklandı.

 

Kazı Başkanı Aiman Ashmawy, kireçtaşı rölyefler ve sütunların kullanıldığı yapıda duvarların alt kısımlarının siyah bazalt taşından olduğunu söyledi. Ayrıca, silisleşmiş kahverengi kumtaşından yapılmış bir doğu kapısının olduğu ve kapının tören sahneleri ve yazıtlarla süslenmiş olduğu belirtildi.

 

Alanda bir heykeltıraşın üzerinde pratik yaptığı bazı objeler ve Tanrıça Bast’ın bronz bir figürini de bulundu. Ayrıca, tapınağın güneydoğusunda MÖ 4. yüzyıla tarihlenen bir işlik bulundu.

 

Bununla birlikte, Suq el-Khamis’teki II. Ramses Tapınağı ile Nektabeno’nun tapınağı arasındaki yerde II. Ramses’e ait yeni bir tapınak alanı bulundu. Duvar kabartmalı büyük bloklarla birlikte devasa heykel parçaları da ortaya çıkarılan buluntular arasında yer alıyor.

 

ansamed.info