MISIR’DA ÖNEMLİ KEŞİF: İSKENDERİYE’DE 2 BİN YILDIR HİÇ AÇILMAMIŞ BÜYÜK BİR LAHİT BULUNDU

Mısır’ın İskenderiye kentinde yeni yapılacak bir binanın inşaat sahasında, toprak altında 2 bin yıldır hiç açılmadan korunmuş büyük bir lahit bulundu. İskenderiye’de şimdiye dek keşfedilen en büyük örnek olma özelliğini taşıyan lahdin içinden neler çıkacağı ise büyük bir merak konusu.

 

 

İskenderiye’de yeni yapılacak bir binanın temel kazma çalışmaları kapsamında Mısır Eski Eserler Yüksek Kurulu tarafından yürütülen denetleme kazılarında, zemin seviyesinin yaklaşık 5 metre altında, günümüze kadar hiç açılmadan korunmuş büyük bir granit lahit bulundu. Lahdin hemen yakınında bulunan bir insan büstünün ise mezarda gömülü kişiye ait olabileceği düşünülüyor.

 

Mısır Eski Eserler Yüksek Kurulu’nun yaptığı açıklamaya göre, Ptolemaios Hanedanı Dönemine ait olduğu anlaşılan lahit, yaklaşık 2.7 metre boyunda, 1.5 metre eninde ve 1.8 metre yüksekliğinde. Mısır Eski Eserler Yüksek Kurulu Genel Sekreteri Mostafa Waziri, lahdin İskenderiye’de şimdiye dek keşfedilen en büyük lahit olabileceğini kaydetti.

 

 

Lahdin kapağı ile alt kısmı arasında tespit edilen kalın alçı tabakası, mezarın gömüldükten sonra hiç açılmadan günümüze kadar korunmuş olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla, mezarın içinde gömülü olan kişinin tüm kıyafetleri, takıları ve diğer mezar objeleri ile bozulmadan, gömüldüğü günkü gibi aynı şekliyle günümüze ulaşmış olacağı düşünülüyor. Mezarın hemen yakınında bulunan alabasterden (su mermeri) yapılmış bir insan büstünün ise, mezarda gömülü olan kişiyi tasvir ediyor olabileceği belirtiliyor.

 

 

 

Granit lahit, Büyük İskender’in ölümünün ardından, onun bir generali olan I. Ptolemaios Soter tarafından kurulan Hellenistik Ptolemaios Krallığı dönemine yani MÖ 304-30 yılları arasına tarihleniyor. Bu dönemde İskenderiye’nin Mısır’ın başkenti konumunda olduğunun altını çizmekte fayda var.

 

ENDER BİR KEŞİF

 

Lahdin, İskenderiye’de şimdiye dek keşfedilen en büyük örnek olmasının yanı sıra günümüze kadar hiç açılmadan korunmuş olması, arkeologlar için son derece önemli bir şans. Mısır’da bugüne dek bulunan lahitlerin çoğu hem antik hem de modern zamanlarda yağmalandığından, lahitlerin içindeki malzemenin tümü çalınmış, kemikler ise dağılmış durumda bulunuyordu.

 

 

 

Şimdi ise arkeologların önünde hem mezarda gömülü bireyin kendisinin hem de mezarın içeriğinin incelenmesi için büyük bir fırsat uzanıyor. Lahit ve içeriğine gelebilecek herhangi bir zararın önlenmesi adına, öncelikle X-ışınları ve bilgisayarlı tomografi (CT) gibi yöntemlerle lahit açılmadan içeriğinin ne olduğu araştırılacak. Yapılacak çalışmalarla bu gizemli lahdin içinde kimin gömülü olduğu; ne gibi objeler ile birlikte gömüldüğü ve neden bu kadar büyük ölçülere sahip olduğu gibi sorulara yanıt aranacak.

 

 

Çeviri: Deniz Genceolu

Kaynak: https://www.livescience.com/63027-mmassive-egyptian-sarcophagus-mystery.html

https://www.smithsonianmag.com/smart-news/ptolemaic-sarcophagus-discovered-alexandria-egypt-180969551/