MISIR’DA ORTAYA ÇIKARILAN 8 METRELİK HEYKELİN I. PSAMTEK’E AİT OLDUĞU AÇIKLANDI

Geçtiğimiz günlerde Mısır’ın başkenti Kahire’de keşfedilen ve II. Ramses’e ait olduğu düşünülen heykel parçasının yapılan araştırmalar sonucunda I. Psamtek’e ait olduğu anlaşıldı. Mısır Tarihi Eserler Bakanı, Psamtek’i tasvir eden heykelin büyük önem taşıdığını söyledi.

Mart ayının başlarında Kahire’nin doğusundaki Heliopolis’te, bir çamur çukurunda bulunan heykelin, MÖ 1279-1213 yılları arasında hüküm süren Firavun II. Ramses’i tasvir ettiği düşünülüyordu.

 

Ancak Mısır Tarihi Eserler Bakanı Halid El-Anani bu heykelin, II. Ramses’ten 600 yıl sonra; MÖ 664-610 yılları arasında hüküm süren I. Psamtek’e ait olduğunun anlaşıldığını açıkladı. Heykel ilk bulunduğunda büyük heyecan yaratmış ve bunun saygı gören büyük firavuna ait olduğu düşünülmüştü. Ancak yeni yapılan araştırmalar, heykelin sonraki dönemlere ait özelliklere ve yazıtında Psamtek’in beş isminden biri olan ‘Nebaa’ kelimesine sahip olduğunu gösterdi.

 

Halid El-Anani’ni basına yaptığı bir açıklamada, adı Nebaa olan tek firavunun 26. Hanedan firavunlarından I. Psamtek olduğunu, eğer bu heykel gerçekten ona aitse, işte o zaman Mısır’ın geç geç dönemlerine ait en büyük heykelin bu olacağını belirtti. Bölgedeki Alman arkeolojik misyonun başında bulunan Dietrich Raue de kuvarsit taşına oyulmuş bu heykelin büyük önem taşıdığını ifade etti.

 

Restoratörler tarafından yeniden birleştirilme umutlarıyla kurtarılan ve kaldırılan bu heykeller, 2018 yılında açılacak olan Büyük Mısır Müzesinde sergilenecek.

 

http://www.ibtimes.co.uk