MISIR’DA Pİ-RAMESSES ANTİK KENTİNDE ANITSAL BİR YAPI KOMPLEKSİ BULUNDU

Mısır’da Qantir kentinde anıtsal bir yapı kompleksi ve çocuklara ait ayak izleri ortaya çıkarıldı.

Almanya’nın Hildesheim kentindeki Roemer-Pelizaeus Müzesinden bir kazı ekibi, Firavun II. Ramses döneminde Mısır’ın başkenti olan Pi-Ramesses’te (Qantir) anıtsal bir kompleksin bölümlerini ve çocuklara ait ayak izlerinin olduğu bir harç çukuru ortaya çıkardılar. Mısır Eski Eserler Bakanı Mahmoud Afifi, bu yapının 200 ile 160 metre boyutlarında anıtsal bir kompleks olduğunu söyledi. Afifi’ye göre kompleks muhtemelen bir sarayın ya da tapınağın bir parçası.

 

 

Pi-Ramesses Antik Kentinde Ortaya Çıkarılan Anıtsal Kompleksin Bir Bölümü

 

 

Ekibin direktörü Henning Franzmeier, antik kentin yapısını belirlemek için geçen yıl manyetik ölçümlerin yapıldığını ve bu ölçümler sayesinde bina kompleksinin bulunduğunu söyledi. Franzmeier’e göre kazı yeri, buranın sadece arkeolojik potansiyeli özelliği nedeniyle değil, hızla büyüyen ve bu yüzden eski eserleri tehlikeye atan modern Qantir köyüne yakınlığı nedeniyle seçilmiş.

 

 

Alanda Yapılan Manyetik Ölçümlerin Sonucu

 

 

Keşfedilen Bulgular Gelecek Kazı Mevsimi İçin Umut Verici

 

Franzmeier’in açıklamasına göre arkeolojik veriler ve keşfedilen bulgular gelecek için umut verici. Antik kentin yüzeyinin sadece birkaç santimetre altında ortaya çıkarılan duvarların hepsi firavunlar dönemine ait. Bununla birlikte stratigrafi yoğun ve bina birkaç yapım evresine sahip.

 

Ekip ayrıca, çocuklara ait ayak izlerinin olduğu bir harç tabakasını da ortaya çıkardı. Daha olağanüstü olanı, boyalı duvar sıva parçaları ile çukurun doldurulmasıydı. Franzmeier, şu ana kadar bunların üzerinde motif tespit edemediklerini, fakat kesinlikle renkli duvar resimleri kalıntılarıyla uğraştıklarını söyledi.

 

 

Renkli Duvar Sıvalarının Parçaları

 

 

 

Ayak İzlerinin Bulunduğu Harç Çukuru

 

 

 

Çocuklara Ait Ayak İzleri

 

 

Bütün parçaların kapsamlı kazısı ve ardından yapılacak olan kalıcı koruma ile motiflerin canlandırımı gelecek kazı mevsiminin ana konusunu oluşturacağı söylendi.

 

http://english.ahram.org.eg