MOĞOLİSTAN´DA BULUNAN 1100 YILLIK MUMYANIN SIRLARI ORTAYA ÇIKIYOR

1100 yıl önce Moğolistan’ın Altay Dağlarında ve Sibirya’da yaşayan bir kadına ait olduğu düşünülen mumya ve onun olağanüstü modern görünümlü ayakkabısı, çeşitli sırları ortaya çıkarmak için arkeologlar tarafından titizlikle temizlenip restore edildi.

Kadının çizmeleri, çarpıcı kırmızı ve siyah çizgili bir tasarıma sahip olup, diz boyu yüksekliğindeydi. İlk keşfedildiğinde ayakkabı kısmı üç çizgili olduğu için “Adidas” spor ayakkabısına benzetildi. Ancak çizmelerin Moğolistan Kültürel Mirası Merkezindeki restorasyonu, Adidas’ın üç çizgili tasarımından ziyade aslında siyah şeritler üzerinde kırmızı renklerin olduğunu gösterdi. Merkezin müdürü Galbadrakh Enkhbat, keçe ayakkabılarının diz boyuna kadar geldiğini, tabanlarının deri ve parlak kırmızı şeritlerle dikilmiş olduğunu, bu çizgiler yüzünden bulguların kamuoyuna duyurulduğu zaman üç şeritli Adidas ayakkabılarına benzetildiğini söyledi. Enkhbat’a göre bu bağlamda, bunlar etnograflar için ilginç bir çalışma konusudur (özellikle de stili çok modern olduğu için).

 

Moğolistan'daki Khovd Müzesinden araştırmacı B Sukhbaatar'a göre ise, nadir bulunan bu gömü geleneksel bir Türk mezarı. Ayakkabı dikişleri özellikle iyi ve becerikli olduğu için ve kadının bir dikiş seti ile gömüldüğü bilindiği için kadının bir dikişçi/terzi olduğu düşünülüyor. Sukhbaatar’a göre bu mezar, en azından Moğolistan’da tüm olarak bulunabilmiş ilk Türki mezarıdır ve bu durum olasılıkla Orta Asya için de geçerlidir. Oldukça nadir bir bulgu olan bu nesneler bize Türklerin inanç ve ritüellerini göstermektedir.

 

Arkeologlar, deniz seviyesinden 2.803 metre yükseklikte bulunan mezarda şaşırtıcı derecede güzel bir işlemeli çanta, dört farklı kıyafet, kaplar, eyer, dikiş seti, çanak çömlekler ve koç kafatası dâhil olmak üzere 51 eşya buldu.

 

İlk Türki halkların MÖ 600 civarında Altay bölgesini işgal ettiği düşünülmektedir. Mumyanın 1100 yaşında olduğu düşünülüyor, fakat kesin tarihler henüz belirlenebilmiş değildir.

 

http://www.ibtimes.co.uk