MoMA´DAN KENTSEL DÖNÜŞÜM SERGİSİ

New York´da bulunan dünyaca ünlü modern sanat müzesi MoMA, mega şehirlerdeki düzensiz kentsel gelişimi irdeleyen bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi, Hong Kong, Lagos, Mumbai, New York ve Rio de Janeiro gibi mega şehirlerdeki orantısız ve plansız mimari gelişmeler için geleceğe yönelik çözümler sunarken, Avrupa katagorisinde İstanbul´daki düzensiz TOKİ yapılaşmasına KİTO (Kolektif İşbirlikçi Toplum Oluşumu) ile yanıt bulmaya çalışıyor.

10 Mayıs 2015’e kadar gezilebilecek olan sergi “Uneven Growth: Tactical Urbanisms for Expanding Megacities” (Düzensiz Büyüme: Genişleyen Mega Kentler için Taktiksel Şehircilik) adını taşımakta.  Başlığından da anlaşılabileceği gibi, serginin ana temasını mega kentlerdeki kontrolsüz nüfus ve çarpık yapılaşmanın hızla artışı ve bunun yakın gelecekte yaratacağı büyük sorunlar oluşturmaktadır.

İstanbul, Hong Kong, Lagos, Mumbai, New York ve Rio de Janeiro gibi altı büyük ve hızla gelişen kentin belirli mekanları ve yapılaşma alanları, kent planlamacılardan ekonomistlere kadar çeşitli alanlardan gelen bir çok uzman tarafından incelenmiş ve büyümenin vereceği zararın en aza indirilmesine yönelik çeşitli olası projeler geliştirilerek ziyaretçilerin ilgisine sunulmuştur.

Serginin İstanbul ayağında, Türkiye'den 'Superpool' ve Paris merkezli 'Atelier d'Architecture Autogeree’ yapıları incelenmiş ve TOKİ binalarının daha yaşanabilir yapılar haline getirilmesi üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmıştır.

*Fotoğraf bilgisi: Morro do Alemão, Rio de Janeiro, 2012. Photograph by Pedro Rivera, RUA Arquitetos