MUMYA ÜZERİNDE 5 BİN YILLIK DÜNYANIN EN ESKİ DÖVMESİ KEŞFEDİLDİ

Araştırmacılar, eski Mısır’a ait yaklaşık 5 bin yıllık mumya üzerinde dünyadaki en eski figüratif dövmeye ait izleri keşfettiler.

 

Bir erkeğe ait mumyanın sol üst kolunda yabani boğa ve berberi koyunu figürleri yer alırken, kadına ait mumyanın üst kolu ve sırtında ‘S’ şeklinde motifler yer alıyor.

 

Bu keşif, daha öncesinde Afrika’da yapıldığı kanıtlanan bu uygulamayı yaklaşık 1000 yıl geriye götürüyor.

 

 

Bu çalışma Journal of Archaeological Science Dergisi’nde yayımlandı.

 

Bu çalışmanın başyazarı olan British Museum’un fiziki antropoloji küratörü olan Daniel Antoine yaptıkları bu keşif ile o dönem insanlarının nasıl yaşadığı konusunda bazı fikirlerin değiştiğini dile getirdi.

 

Antoine; “Günümüze kadar çok iyi korunmuş olan bu kişilerin yaşamları ile ilgili yeni görüşler elde ettik. Yaklaşık 5000 yıllık mumyalar üzerinde yapılan bu keşif, Afrika’da daha önce dövme yapıldığına dair olan kanıtları da geri götürüyor.” dedi.

 

Erkek kişiye ait olan mumya yaklaşık 100 yıl önce bulundu. Daha öncesinde yapılan CT taramaları, bu mumyanın yaklaşık 18-21 yaşları arasında bir bireye ait olduğunu ve sırtından aldığı bıçak darbesi sonucunda yaralanarak öldüğünü gösterdi.

 

Kızılötesi taramalar yapılmadan önce koldaki gölgeli lekelerin önemsiz olduğu düşünülüyordu. Tarama sonucunda kol üzerinde, birbirine hafifçe çakışan iki adet boynuzlu hayvanın olduğu görüldü. Bu hayvanlardan birinin uzun kuyruklu gelişkin boynuzları ile tasvir edilmiş bir yabani boğa olduğu düşünülürken diğerinin ise sarmal boynuzları ve kambur sırtı ile bir berberi koyunu olduğu düşünüldü.

 

Kadına ait mumya üzerinde ise sağ omuzdan aşağıya doğru inen dört küçük ‘S’ şeklinde motif yer alıyor. Bu motif aynı zamanda ritüel dansta kullanılan asaları temsil eden bir motif de olabilir. Bu motifler muhtemelen is veya külden elde edilen pigmentlerin deri altına yerleştirilmesi ile elde edildi.

 

Arkeologlar daha öncesinde sadece kadınların dövme yaptığını düşünüyordu. Erkek mumyanın bedeninde tespit edilen dövme ile bu görüş değişerek bu uygulamanın her iki cins içinde kullanıldığını gösterdi.

 

Araştırmacılar dövmelerin statü, cesaret ve büyüsel bilgi ile ilgili olduğu görüşünde.  

 

Bu mumyalar günümüz Luksor’un yaklaşık 40 km güneyinde, Yukarı Mısır’ın güney kesiminde yer alan Gebelein’de bulundu.

 

Bu kişiler herhangi bir özel hazırlık yapılmaksızın sığ mezarlara gömüldü. Ancak, doğal çöl koşullarında bedenleri ısı, tuzluluk ve kuraklıkla birlikte korundu.

 

Karbon 14 sonuçları mumyaları MÖ 3351-3017 yılları arasına tarihliyor. Bu, MÖ 3100 yıllarında ilk firavun tarafından bölge birleştirilmeden kısa bir süre önce olduğunu gösteriyor.

 

Dövme uygulaması ilk olarak MÖ 3370 ve 3100 yolları arasında yaşamış olduğu düşünülen Alp mumyası Ötzi üzerinde görüldü. Ancak Ötzi üzerinde yer alan dövmeler figüratif olmayıp dikey ya da yatay çizgilerden oluşuyordu.

 

Kaynak: http://www.bbc.com