MÜZEDEKİ EVRİM VİTRİNİ KALDIRILDI

MTA Tabiat Tarihi Müzesi’ndeki, Primat (evrim) Vitrini boşaltılarak, “Vitrin düzenlemesi yapılmaktadır” notu asıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün (MTA) Tabiat Tarihi Müzesi’nde bulunan ve Charles Darwin’in ‘evrim teorisi’ tezinden hareketle şekillendirilen Primat (evrim) Vitrini, boşaltılarak, “Vitrin düzenlemesi yapılmaktadır” notu asıldı. Her yıl çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu 100 binin üzerinde ziyaretçisiyle ağırlayan müze Türkiye'nin ilk Tabiat Tarihi Müzesi olma özelliği taşıyor. Primat (evrim) Vitrini’ni göremeyen ziyaretçilerden bazıları, müze görevlilerinden bilgi almaya çalıştı. Öğretmenleri eşliğinde müzeye gelen ilkokul öğrencileri ise, boş olan vitrini atlayarak gezilerine devam etti.

 

MTA Genel Müdürü Yusuf Ziya Coşar, Primat (evrim) Vitrini’nin boşaltılma gerekçesiyle ilgili sorulara yanıt vermezken, görüşme için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan izin alınması gerektiğini belirtti.

 

Bilim, eğitim ve kültür alanında toplumu bilinçlendirmek amacıyla 1968 yılında MTA bünyesinde Ankara'da açılan ve insan, hayvan ve bitki yaşamının tarihsel gelişiminin görsel malzemelerle desteklendiği müzedeki Primat (evrim) Vitrini’nde, insanın evrimi, soy ağacı şeklinde dizayn edilerek kafataslarıyla anlatılıyordu. 

 

Konuyla ilgili CHP Ankara Milletvekili Levent Gök’ün, Başbakan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde, şu sorular yer aldı:

 

* MTA Tabiat Tarihi Müzesi’nde primat vitrini (evrim vitrini) ne için, hangi gerekçeyle kaldırılmıştır? 

* Müzenin en çok gezilen primat vitrininin kaldırılması talimatını kim vermiştir?

 

hurriyet.com.tr