NEANDERTALLER BÜYÜK BURUNLARA NASIL SAHİP OLDULAR

Londra´daki Doğal Tarih Müzesi´nde bulunan bir fosil üzerinde yapılan yeni araştırma, Neandertallerin yüzünün bizimkinden neden farklı göründüğünü açıklamaya yardımcı oluyor.

Neandertal ya da Neandertal insanı, 220 bin ile 28 binyıl önce yaşamış bir insan türüdür. En eski insan akrabalarımızdan biri olmasına rağmen Neandertallerin yüzleri, birkaç karakteristik açıdan bizimkinden ayrılır.

 

Geniş ve büyük bir burna sahip olmasının yanı sıra, orta kısmı dışarı çıkık bir yüze sahip olan neandertallerin, ağır bir kaş çıkıntısı ve büyük ön dişleri vardı. Ayrıca, bizim yüzümüzle karşılaştırıldığında, neandertallerin yüzleri daha düzdür. 

 

Araştırma için, bir çocuk neandertale ait fosil kalıntıları kullanıldı. Neandertallerin yüzlerinin nasıl büyüdüğünü çalışmak için kullanılan fosil kalıntıları, 1926 yılında bulunan Cebelitarık'ta Şeytan Kulesi olarak adlandırılan yerde bulunmuştu.

 

 

http://www.nhm.ac.uk/discover/how-neanderthals-got-their-big-noses.html?utm_source=tw-20151207&utm_medium=social&utm_campaign=general