NEPAL’DEKİ KUMAŞLAR İPEK YOLU’NUN DAHA GÜNEYDEN GEÇTİĞİNİ GÖSTERİYOR

Nepal’de bulunan kumaşlar, İpek Yolu’nun daha güneye uzandığını gösteriyor

Nepal’daki Samdzong mezarında bulunan bir altın/gümüş ölüm maskının yakınında bulunan kumaş kalıntılarının analizleri sayesinde Samdzong, İpek Yolu’nun uzun mesafeli ticaret ağları içine dâhil ediliyor.

Nepal’deki Samdzong 5 arkeolojik alanında bulunan kumaş ve boya analizlerinin ilk sonuçları, bu tekstillerin MS 400-650 yıllarına ait olduğunu gösteriyor. Kumaşlarda zamkı (özü) çıkarılmış ipek lifleri ile Hint kök ve reçine boyasının tespit edilmesi, Çin ve Hindistan’dan ithal edilen malzemelerin yerel malzemelerle birlikte kullanılmış olduğunu gösterdi.

Cambridge Üniversitesinden araştırmayı yürüten Dr. Margarita Gleba, “Yerel ipek üretimine dair herhangi bir kanıtın bulunmaması, Samdzong’un, İpek Yolu’nun uzun mesafeli ticaret ağının içinde bulunduğunu gösteriyor,” dedi. Gleba ayrıca, “Bu veriler, Yukarı Mustang’in izole ve uzak bir yer değil, bir zamanlar küçük, fakat daha geniş bir insan ve yer ağının önemli bir düğüm noktası olduğu düşüncesini sağlamlaştırıyor. Yerel dokuma materyal ve tekniklerini daha iyi anlamamızı sağlayabilecek bu kumaşlarla, farklı toplumların, yerel kültürel ve ekonomik ihtiyaçlara uygun, nasıl yeni dokuma teknolojileri geliştirdiği ve bunlara uyum sağladığı konusunda da fikir sahibi olacağız,” dedi.

Bu döneme ait kumaş kalıntılarının Nepal’de çok az sayıda bulunmuş olması, bunların önemini artırıyor. Samdzong mezar kompleksinin kuru iklimi ve oldukça yüksek konumu (4000 metre) sayesinde, organik materyaller oldukça iyi durumda korunagelmiş.

Bulunan kumaşlardan biri, bakır, cam ve kumaş boncukların bağlandığı yün kumaşlardan oluşuyor. Bu buluntu, yetişkin bir insanın tabutunun yakınında, bir altın/gümüş ölüm maskıyla birlikte bulundu. Maskın kenarlarındaki küçük iğne delikleri, onun bir kumaşa dikilmiş olduğunu gösterir ve muhtemelen karmaşık ve dekoratif bir başlığın kalıntılarını oluşturur.

Samdszong 5, Mark Aldenderfer tarafından kazılan 10 kuyu mezarından biri. Bu mezarlar, 2009’daki bir depremin ardından ortaya çıkmıştı.

arch.cam.ac.uk