NÜFUSUN ARTIŞ NEDENİ TARIM DEĞİLDİ

Nüfus artışı uzun zamandır tarımın ortaya çıkmasına bağlanırdı; fakat Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden Jabran Zahid önderliğinde yürütülen yeni bir çalışma, başka etkenlerin de rolü olabileceğini gösterdi.

Araştırmacıların Amerika’nın Wyoming ve Colorado eyaletlerinde yer alan avcı-toplayıcı toplumu yerleşimlerde bulunan ocaklardan alınan örneklerin radyokarbon tarihleri üzerinde yaptığı incelemeler sonucunda, bu toplumların nüfus artış oranının, aynı dönem Avrupa tarım toplumlarında görülen nüfus artış oranıyla aynı oranda olduğu görüldü.

 

Wyoming Üniversitesi’nden Antropolog Robert Kelly, tarıma geçiş sürecindeki toplumlarının eş zamanlı avcı-toplayıcı toplumlarla aynı nüfus artış oranını yaşadığını belirtti. Farklı çevrelerde, çeşitli geçim stratejileri uygulayan gruplarda ölçülen eşit nüfus artış oranının, yerel çevreye uyum sağlayabilme veya geçim faaliyetlerinin değil de küresel iklim ve(ya) biyolojik etkenlerin uzun vadeli insan nüfus artışını düzenlediğini gösterdiğini ekledi. Araştırma ekibi bu sonuçlarını ileri sürerek, tarıma geçişin, uzun vadeli yıllık nüfus artışına doğrudan bağlanamayacağını öne sürdü. 

 

uwyo.edu/uw/news