OBRUK MAĞARA ARAŞTIRMA GRUBU İŞ BAŞINDA

Her yıl Anadolu’nun çeşitli noktalarında bulunan mağara ve yer altı yerleşmesinde araştırmalar yapan, buraları haritalandırıp ölçülendiren, raporlayan ve araştırma sonuçlarını yayımlayan Obruk Mağara Araştırma Grubu, çalışmalarına soluksuz şekilde devam ediyor. Son olarak Kayseri’deki 12. çalışmasını tamamlayan araştırmacılar, burada buldukları yer altı şehri sayısını 20’ye, kaya yerleşmesi sayısını ise 5’e yükseltti.

14 Mayıs 2010 yılında kurulduk. Yani, bir anlamda, Türkiye’nin en genç mağara kuruluşlarından birisiyiz.

Geçtiğimiz altı yıl boyunca toplam 96 gezi yapmış, bu gezilerde 281 mağarayı ölçüp haritalamışız. Yani her yıl ortalama 16 gezi yapıp 47 mağara haritası çiziyoruz. Ölçüp haritaladığımız bu 281 mağaranın 117’si doğal. Bu doğal mağaralar arasında Türkiye’nin en uzunu (Insuyu 8.350 m), 5. en derini (Keş Düdeni -728m) ve en büyük salonu (Kocain 36 dönüm) var. Insuyu bir ay kadar önce tekrar ölçüldü ve bulunan yeni kollarla birlikte 10.000 m’yi geçti, yeni haritası çiziliyor.

Haritaladığımız diğer 164 mağara ise yapay. Bunlar arasında Nevşehir, Gaziantep, Urfa ve Kayseri’de yeni keşfettiğimiz onlarca yeraltı şehrinin yanısıra Derinkuyu gibi, Türkiye’nin şu ana dek bilinen en büyük yeraltı şehri de mevcut.

Yine geçtiğimiz altı yıl boyunca ulusal ve uluslararası sempozyumlarda toplam 25 bildiri veya poster sunmuşuz, yerli veya yabancı dergilerde ise 16 yazımız yayımlanmış. Tüm bunlara ek olarak, aralarında Ayvaini’nin şimdiye dek bilinmeyen harita/atlasının da olduğu yedi farklı rapor yayımlamışız. Tüm bunların yanısıra, ismimizi taşıyan bir amfipodumuz var ve OBRUK Dergisi 7. sayıya ulaştı. Ne dersiniz, ilk altı yıl için oldukça iyiyiz, değil mi?

 

www.obruk.org