ÖLÜMSÜZLEŞTİRİLMİŞ ZAFERİN PARÇALARI VE ÖTESİ

Kocaeli şehir merkezi Çukurbağ Mahallesi´nde 2001 ve 2009 yılları arasında yapılan çalışmalarda ortaya çıkarılan ve bir zafer anıtına ait olduğu tespit edilen kabartma ve heykellerin analizi devam ederken, Roma Dönemine ait bu eşsiz buluntuların ortaya çıkarıldığı alanda bir arkeolojik kazı yapılacağı duyuruldu.

Marmara Depremi sonrası enkaz çalışmaları sırasında bulunan eserlerle ilgili bu ay içinde geniş kapsamlı bir toplantı yapıldı ve İzmit'te bununla bağlantılı olarak bir arkeolojik kazı başlatılacağı duyuruldu. Nisan 2016'da Çukurbağ Mahallesi'nde Kocaeli Müzesi Başkanlığında ve akademik danışmanlığını Yrd. Doç. Dr. Tuna Şare Ağtürk ve ekibinin yapacağı yeni kurtarma kazıları tüm arkeoloji dünyasını heyecanlandırdı.

Ağtürk’ün İzmit'teki çalışmalarla ilgili Aktüel Arkeoloji dergisine yaptığı açıklamada, İzmit'teki bu benzersiz buluntuların tüm dünyanın ilgisini çektiğini ve bilimsel çalışmalarla ortaya çıkartılacak zenginliklerin Kocaeli'nin kültür turizmini arttıracağını belirtti.

Yürütücülüğünü Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Tuna Şare Ağtürk’ün yaptığı TÜBİTAK projesi kapsamında Kocaeli şehir merkezi Çukurbağ Mahallesi’nde 2001 ve 2009 yıllarında ortaya çıkarılan rölyef ve heykellerin analizi devam etmektedir. Elde edilen veriler Çukurbağ buluntularının MS 3 yüzyıl sonlarında, antik İzmit (Nicomedia) imparatorluk başkenti iken, İmparator Diokletianus’a ithafen, kent merkezinde inşa edilmiş, nişlere yerleştirilmiş dev heykeller ve onlarca rölyeften (mermer kabartma) oluşan görkemli bir zafer anıtının parçaları olduğuna işaret eder. Son yılların en çarpıcı arkeolojik buluntularından olan Çukurbağ Anıtı’nı bilime tanıtmayı amaçlayan proje kapsamında rölyef ve heykellerin tek tek 3d scan ve pXRF (taşınabilir X ışını floresans spektrometresi) ile taranarak imalat izleri ve renkleri tespit edilmekte ve anıtın dijital rekonstrüksiyonu yapılmaktadır.

Nisan 2016’da Çukurbağ Mahallesi’nde Kocaeli Arkeoloji Müzesi Başkanlığında akademik danışmanlığını Yrd. Doç. Dr. Tuna Şare Ağtürk ve ekibinin yapacağı yeni kurtarma kazıları çerçevesinde öncelikle Jeofizik haritaları çıkarılması ve sonrasında anıtın diğer parçalarına ve genel kontekstine ulaşılmak hedeflenmiştir. Proje ve Kurtarma Kazısı kapsamında bütünsel bir çalışma ile Dünya Kültür Mirası’na kazandırılacak olan Çukurbağ Anıtı ve Kazı Alanı, Nicomedia’nın antik Roma’ya eşdeğer arkeolojik potansiyelini ortaya çıkaracak, sanayi ve deprem bölgesi olarak tanınan Kocaeli’nin kültür turizmini arttıracak niteliktedir.

Ayrıca 25-27 Mart 2016 tarihlerinde gerçekleşecek Uluslararası Kocaeli Tarihi Sempozyumu çerçevesinde, proje ve kurtarma kazıları hakkında Ağtürk tarafından bir sunum yapılacak.