OPRAMOAS’TAN ANSİAD’A MEKTUP

Saygıdeğer ANSİAD Yöneticileri, Size, uzak geçmişten yazıyorum. Görüyorum ki, ben öldükten 1850 yıl sonra bile sorunlarınız değişmemiş. Ticarette, tarımda, sosyal ve siyasi hayatta bizim kaygılarımızı, sorunlarımızı hala yaşıyor olmanız ve hatta çevre ve değer korumada, şehircilikte, ticarette bizim bile yapmadığımız hataları yapıyor olmanız üzüntü verici.

 Ben Opramoas... Likya Birliği tarafından defalarca onurlandırılmış, yıllardır memleketi Rhodiapolis ve Korydalla’da ve tüm Lykia ve Pamphylia’da yürüttüğü ticari faaliyetlerle uluslararası büyüklükte bir ticaret hacmine ulaşmış, çok sayıda insanımıza iş ve aş sağlamış, kazandıklarıyla tüm memlekete büyük yardımlarda bulunmuş ve her dara düşenin yardımına yetişmiş, özellikle de 141’deki korkunç depremin ardından şehirlerimizin yeniden imar edilmesi için elinden gelen yardımı yapmış ve pek çok liturjik görevi vatanımız ve halkımız için üstlenmiş olan Opramoas!

Opramoas MS 2. yüzyılda Kumluca’da (Rhodiapolis’te- Korydalla’da) yaşamış olan çok zengin bir işadamı aynı zamanda tüccar, banker ve toprak sahibidir. Birçok yönetim görevini üstlenmiştir ve en önemlisi de Opramoas bilinen en yardımsever kişidir. Dünyanın en uzun Grekçe yazıtını duvarlarında taşıyan Opramoas’ın ünlü mezarı 2007 ve 2008 yıllarında Rhodiapolis arkeolojik kazılarında tamamen ortaya çıkarılmıştır. Şimdi restorasyon yapılmasını beklemektedir. Opramoas’ın ANSİAD’a (Antalya Sanayici İş Adamları Derneği) 143 yılında, günümüzden 1850 yıl önce yaptığı dernek üyeliği başvurusu, bir müzecilik etkinliğidir. ANSİAD 28 Ocak 2014 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile Opramoas’ı üyeliğe kabul etmiştir. Aynı günün gecesi kalabalık katılımlı bir törenle üyelik beratı Kumluca Belediye Başkanına verilmiştir. Müzecilik, arkeoloji ve tarih çalışmalarında ve tanıtım misyonunda dünyada ilk defa gerçekleştirilen bu İLK’in sahibi ANSİAD ve dolayısıyla ANTALYA olmuştur. Bu etkinlik, tarih ve kültür bilincini yayma ve etkinleştirme eylemidir. Tüm bunlar tarihsel değerlerimize sahip çıkılması ve korunması için de güçlü kalkanlar oluşturacaktır. ANSİAD bu davranışıyla tarihe ve kültüre sahip çıktığı mesajını vererek topluma örnek olmuştur. ANSİAD Başkanı Sn. Ali Eroğlu simgeselliğinde Antalya Ticaret ve Sanayi Odası bu yaklaşımıyla, STK’ların tarih ve kültüre sahip çıkılması konusunda model olacaktır. Bu uygulama aslında bir güç birliğidir. ANSİAD, Opramoas’la köklenip güçlenecek; Opramoas’la simgelenen tarihsel değerlerimiz de modern kurumlarımız aracılığıyla bugüne taşınarak sahip çıkılacaktır. Tarihimiz, kalıntılarımız ve değerlerimiz, çağdaş müzeciliğin aygıtlarıyla –bu tür yaratıcı yollarla- tanıtılmalıdır. Diğer kurumlarımız için de yeni mektuplar/ başvurular sıradadır.