ORTAÇAĞ LİMANLARI

Rahmi M. Koç Müzesi Ege’den Karadeniz’e Ortaçağ Limanları Sergisi’ne ev sahipliği yapıyor

Rahmi M. Koç Müzesi,  İstanbul Üniversitesi ve Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı ortaklığında yürütülen OLKAS Projesi etkinlikleri arasında yer alan “Ege'den Karadeniz'e Ortaçağ Limanları”  adlı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.

Rahmi M. Koç Müzesi, Ege’den Karadeniz’e Ortaçağ Limanları”  adlı fotoğraf sergisini zamanda yolculuk yapmak ve ortaçağın büyüsüne kapılmak isteyen herkesin ziyaretine sunuyor. Rahmi M. Koç Müzesi, dünya limanlar tarihinin gelişimine damgasını vurmuş Ortaçağ dönemine ait liman fotoğrafların, bilgi ve dökümanların yer aldığı sergiyi yakından görme fırsatı sunuyor.

45 Ortaçağ Limanına ait fotoğrafların yer aldığı “Ege’den Karadeniz’e Ortaçağ Limanları” adlı serginin açılışını, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet ile İstanbul Yunanistan başkonsolosu Nicolas Matthioudakis yaptı. Davetlilerin, uzman müze eğitimcilerinden bilgiler aldığı sergi 6 Ekim 2013’e kadar Rahmi Koç Müzesi’nde görülebilecek.

Rahmi M. Koç Müzesi  “Ege’den Karadeniz’e Ortaçağ Limanları”  ev sahipliği yaparak, Karadeniz bölgesinde yer alan liman kentleri arasında bir kültür turizmi rotası oluşturulmasına katkı sağlıyor.

Ayrıca orijinali İstanbul Arkeoloji Müzeleri Kütüphanesi’nde bulunan ve1873 yılında Yüksek Mühendis Dimitriadis Efendi tarafından yapılan 6 metre uzunluğundaki İstanbul deniz surları çiziminin Yenikapı kısmını gösteren bir bölümün sergi için yapılan bir reprodüksiyonu da ilk kez Rahmi M. Koç Müzesi’nde sergileniyor.

 

Rahmi M. Koç Müzesi hakkında:

Rahmi M. Koç Müzesi Türkiye'de Ulaşım, Endüstri ve İletişim tarihine adanmış ilk önemli müzedir. Lengerhane binası ve Hasköy Tersanesi olmak üzere iki tarihi bina ile hali hazırda 11.250 m2'lik kapalı alana sahiptir. Müze, 1991 yılında alınan Lengerhane Binasında kurulmuş; binanın restorasyonu Garanti Koza firması tarafından yapılmıştır. Aralık 1994'de açılan müzenin ilk bölümünün süratle büyümesi ile 1996 yılında Haliç'in kıyısında, Hasköy Tersanesi alınmıştır. 14 terk edilmiş bina ve tarihi kızak orijinaline sadık kalınarak restore edilmiş, müzenin ikinci kısmı Temmuz 2001'de açılmıştır. Müzenin koleksiyonu, gramofon iğnesinden gerçek boyutlarda gemilere ve uçaklara kadar uzanan binlerce objeyi içermektedir. Yaklaşık 17 bin metrekarelik açık alanda ise Fenerbahçe Vapuru, Liman II buharlı römorkör, Kont Ostrorog teknesi, Tekel 15 takası, Hasköy-Sütlüce Demiryolu ve İstasyonu, Elmalı Barajı buharlı pompa motorları, B-24 uçak ‘Hadley’s Harem’, Turgut Alp Maçunası, Jet Provost T3A küçük yolcu uçağı, DC 3 yolcu uçağı, çift katlı otobüs double decker 1962 AEC Routemaster–Londra ve atlı karınca ile çocuk oyun alanı bulunmaktadır. Ziyaretçiler, Fenerbahçe Vapuru Büfesi, Coca Cola Büfesi, Demlik Kafe, Café du Levant ve Halat Restaurant’ta yemek yiyebilir. Rahmi M. Koç Müzesi, pazartesi hariç her gün, hafta içi 10.00-17.00, hafta sonu ve resmi tatillerde ise (1 Ekim - 31 Mart) 10:00-18:00 (1 Nisan - 30 Eylül) 10:00-20:00.

Müzeye giriş yetişkin için 12,5 TL, öğrenci için ise 6 TL’dır.