PANAMA’DA LATİN AMERİKA’NIN BİLİNEN EN ESKİ KANSER VAKASI BULUNDU

Yaklaşık 700 yıl önce, bir kız çocuğu Batı Panama´daki Cerro Brujo ya da Witch Tepesi olarak bilinen bir bölgede gömülmüştü. Fakat kız çocuğunun, yerleşim yerinin terk edilmesinden yaklaşık 150 yıl sonra buraya gömülmesi araştırmacılarının kafasını karıştırdı.

Kız çocuğu öldüğünde 14 - 16 yaşları arasındaydı. Üst kolunda, muhtemelen ölmesine neden olan kemik kanseri vardı. Ve bu keşif, onun Latin Amerika'da bulunan en eski kanser vakası olduğunu gösteriyordu.

 

Kıza ait gömünün bulunduğu yerleşim yerinin ise sorunlu bir geçmişi vardı. Witch Tepesi, yakınındaki yanardağın patladığı 600 yılı civarında ilk kez terk edildi. Yaklaşık 780 ile 1252 yılları arasında ise ikinci defa yerleşim gördü ve sonra tekrar terk edildi. Kızın keşfedildiği bölge bundan sonra bir daha iskân edilmedi.

 

Panama’daki Smithsonian Tropikal Araştırma Enstitüsünden çalışmanın yazarı Nicole Smith-Guzmán, kıza ait bir dişin analizine dayanarak onun, yerleşim yerinin terkedilmesinden yaklaşık 150 yıl sonra gömüldüğünü düşündüklerini ve cenin pozisyonunda yatırıldığını söyledi. Smith-Guzmán ayrıca, kız çocuğunun, günümüzde bu bölgedeki yerli Ngäbeliler tarafından hala kullanılan kabuktan trompet ve iki çömlek ile birlikte gömülmesine dayanarak, bu gömüyü ritüel bir gömü olarak değerlendirdiklerini ifade etti.

 

Kızın mezarı ilk kez 1970 yılında keşfedilmişti, ancak arkeologlar hala bu keşif üzerinde çalışıyorlar.

 

Smith-Guzmán, ortaya çıkarılan kemikleri Panama Şehrindeki Punta Pacífica Hastanesine götürdü. Uzmanlar kemikler üzerinde iki tip kanser izi gördü: osteosarkom (kemik tümörü) ve Ewing sarkomu.

 

Smit- Guzmán bu konuda: “Hem osteosarkom hem de Ewing sarkomu, çocuklarda ve ergenlerde en yaygın olanıdır. Geçmişteki bu kanser vakalarının büyük bir kısmı yetişkinlerden gelmişti - muhtemelen yetişkin olmayan iskelet kalıntılarının kötü bir şekilde korunması nedeniyle -. Bu nedenler bu bulguyu özellikle nadir yapıyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

Araştırmanın bir sonraki adımında kemikler üzerinde DNA analizi yapılacak.

 

http://www.ibtimes.co.uk