POMPEII ANTİK KENTİNDEKİ ‘AŞIKLAR EVİ’ 14 ŞUBAT İÇİN ZİYARETE AÇILIYOR

Pompeii antik kentinde yer alan “Aşıklar Evi” (bu ev bu ismi sevgililerin öpüşmesini tasvir eden küçük bir duvar resminden alır), Sevgililer Günü’nde ziyaretçilerine kapılarını açacak. Napoli kenti yakınlarında bulunan ve hala kısmen gömülü olan yıkıntı halindeki bu bölgede ayrıca kazı çalışmaları sürdürülüyor.

Pompeii antik kentinin bir zamanlar hareketli caddesi olan dell’Abbondanza üzerinde bulunan zengin bir fırıncıya ait bu ev, bahçesi, ahırları, değirmeni ve freskleri ile bilinmektedir. Bunlar arasında sevgililerin öpüşme sahnesini tasvir eden fresk antik Romalıların yemek yemede ve içki içmede kullandıkları yatakların yer aldığı yemek salonunun duvarlarından birini süsler.

 

Ev aynı zamanda, Vezüv Dağı’nın MS 79 yılında patlamasından sonra taşlaşmış katır iskeletlerini de içinde barındırmaktadır. Arkeo-zoologlar tarafından incelenen bu hayvanların, bina çöktüğü zaman kafalarına darbe alarak sonrasında boğulmuş oldukları bilinir.

 

Arkeolog Alberta Mattelone, bu kompleksin Pompeii’nin hem güzelliklerini hem de zorluklarını içerdiğini aktardı. Mattelone burada arkeolojik kalıntıların yanı sıra patlama izlerinin ve volkanik tortularının var olduğunu, bunun dışında mimariyi ve freskleri koruma gibi teknik sorunların da olduğunu söyledi.

 

Roma’daki Kolezyumdan sonra İtalya’nın en çok ziyaret edilen ikinci cazibe merkezi Pompeii, 2016 yılında 3.2 milyon ziyaretçi rekoru kırdı. Fakat son yıllarda bakımsızlık ve kötü hava nedeniyle bir dizi sıkıntı çekti. Bu yüzden sadece 14 Şubat için kapılarını açan ev, 14 Şubat’tan sonra Pompeii koruma projesinin bir parçası olan dört yıllık restorasyon çalışması için kapılarını kapatacak. Projenin baş mimarı Michele Granatiero, yapıyı sadece sevgililer günü için açtıklarını ve kapanmadan önce halkın görmesini istediklerini söyledi. Çünkü yapıya ait çatının ve destek yapısının yenilenmesi için buranın uzun bir süre kapalı tutulacağını belirtti.  Şimdi şanslı olanlar, renkli mozaikleriyle, depolarıyla ve freskleriyle ünlü bu Roma evinin etrafında gruplar halinde turlayabilecekler.

 

http://www.hurriyetdailynews.com