POMPEİİ’DE ROMA ÖNCESİ DÖNEME AİT BİR MEZAR BULUNDU

Pompeii’de Fransız bir ekip tarafından yapılan kazılarda 2000 yıllık bir mezar keşfedildi. MÖ 4. yüzyıla tarihlenen mezar, Pompeii’nin Roma Öncesi Dönemine ışık tutması açısından büyük önem taşıyor.

Mezarın, İtalya’nın güney-orta bölümünde yaşadığı ve Romalılara karşı mücadele verdiği bilinen Samnit kültürüne ait olduğu düşünülüyor. Napoli’deki Jean Bèrard merkezine bağlı bir Fransız arkeolog ekip tarafından yapılan kazılarda tesadüfen keşfedilen mezarda yetişkin bir kadın iskeleti ve iskelet ile birlikte gömülmüş, İtalya’nın farklı bölgelerine ait çok sayıda çömlek ve amfora bulundu.

2000 yıl boyunca hiç açılmadan ve zarar görmeden günümüze ulaşan mezarın varlığının Romalılar tarafından bilindiği ve kasıtlı olarak üzerine yapı inşa edilmediği düşünülüyor.

Mezarda bulunan çömlek ve amforalar, bu dönemde İtalya’daki ticaret faaliyetlerine ışık tutuyor. Çömleklerin içerisindeki kalıntılar henüz analiz edilmese de, içerisinde büyük olasılıkla kozmetik malzeme, şarap ve yiyecek olduğu düşünülüyor.

Mezarda bulunan eşyaların Samnit kültürüne ve bu dönemde kadının toplumdaki yerine ışık tutması bekleniyor. Mezarın bulunduğu alanda yapılacak yeni kazılarda başka mezarlar da bulunması bekleniyor.

Kaynak: http://www.thelocal.it/20150921/exceptional-pre-roman-tomb-unearthed-in-pompeii