PORTEKİZ’DE 400 BİN YILLIK İNSAN KAFATASI BULUNDU

Portekizli arkeolog João Zilhão tarafından yönetilen ve Binghamton Üniversitesi antropologlarından Rolf Quam’ın da bulunduğu uluslararası bir ekip, Portekiz’de en eski insan kafatasını keşfetti. Araştırmacılar bu keşfin Neandertallerin Avrupa’daki Orta Pleistosen dönemindeki insan evrimi bilgisine ve kökenine önemli katkı sağladığını belirttiler.

Ortaya çıkarılan kafatası Avrupa’da şimdiye kadar bulunan (Orta Pleistosen çağına ait) en batıdaki insan fosilini temsil ediyor. Net bir arkeolojik bağlamdan yoksun olan aynı dönemdeki diğer fosillerin aksine Portekiz’deki Aroeira mağarasında keşfedilen bu kafatası 400 bin yıl önceye tarihlendirildi ve çok sayıda taş alet ile birlikte ortaya çıkarıldı. Bu taş aletler ise Avrupa kıtasındaki Acheulean taş alet endüstrisi ile ilişkilendirildi.

 

Bir antropoloji profesörü olan Quam, bu bulgunun Neandertallerin kökeni ve evrimini anlamak için çok önemli bir bölge olan İber Yarımadası’ndaki yeni bir fosil bulgusu olduğunu söyledi. Quam’a göre Aroeira kafatası Portekiz'de şimdiye kadar bulunan en eski insan fosilidir ve İspanya, Fransa ve İtalya'daki aynı döneme ait diğer fosiller ile bazı özellikleri paylaşır. Aroeria kafatası, bu dönemden itibaren insan fosil kayıtlarındaki anatomik çeşitliliği arttırarak, farklı popülasyonların bir şekilde farklı özellik kombinasyonlarını gösterdiğini düşündürmektedir.

 

Ekip ortaya çıkarılan bu kafatasını aslında 2014 yılındaki saha çalışmalarının son gününde buldular. Araştırmacılar tortuların arasına iyice sıkışan bu kafatasını bir blok halinde alıp Madrid’teki bir paleoantropoloji araştırma merkezine getirdiler. Sonrasında bu kafatası araştırma merkezinde iki yıl süren özenli bir çalışma sürecinden geçti.

 

Antropolog Quam "Bu çalışmanın sonuçlarını almak, ancak birkaç yılda sayısız kişinin zorlu çalışmaları sayesinde mümkün oluyor" diyerek, böylesine bir araştırmanın zorluğunu ifade etti. Ayrıca bu çalışmanın gerçekten uluslararası bir bilimsel işbirliğini temsil ettiğini ve bu araştırmaya dâhil olmaktan dolayı kendisini şanslı hissettiğini de belirtti.

 

Portekizli arkeolog Zilhão ise bu arkeolojik sitede son 30 yıldır çalıştığını ve çok önemli arkeolojik veriler elde ettiklerini söyledi. Ancak bu insan kafatasının keşfinin de çok önemli olduğunu ifade eden Zilhão, keşif anının her zaman özel bir an olarak kalacağını belirtti.

 

Keşfedilen kafatası önümüzdeki ekim ayında Portekiz'in Lizbon kentindeki Museu Nacional de Arqueologia müzesinde insan evrimine ilişkin bir serinin merkezinde yer alarak sergilenecek.

 

https://phys.org