PROF. DR. DURUGÖNÜL KİLİKYA´YI ANLATTI

Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Anabilim Dalı Klasik Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serra Durugönül, fotoğrafçılara Kilikya’daki yaşamı anlattı.

Sanat Günleri kapsamında Mersin Fotoğraf Derneği’nde gerçekleşen etkinliğe fotoğrafçılar büyük ilgi gösterdi. Etkinlikte Prof. Dr. Durugönül, Alanya’dan başlayıp, doğuda Kinet Höyük'te son bulan, kuzeyden de Toros dağlarıyla çevrili alanı kapsayan antik bölgedeki yaşam hakkında ayrıntılı olarak bilgi verdi. Durugönül, konuşmasının son bölümünde ise kaçak kazı yapan define avcılarının verdiği tahribat üzerinde durarak, bölgede maddi değeri olan eserlerin bulunmadığını bu nedenle de verilen hasarla tarihse izlerin yok edildiğini söyledi. Durugönül, zaman zaman eğitimler verilmesine rağmen kaçak kazıların önüne geçilemediğinden de yakınarak bunun sorunun eğitimle çözülebileceğini sözlerine ekledi.

 

Etkinliğin sonunda Mersin Fotoğraf Derneği Başkanvekili Monika Kuki, konuşması nedeni ile Durugönül’e teşekkür etti. Konuşmaların ardından Durugönül’e günün anısına dernek eski başkanı Şemi Ayatar bir teşekkür belgesi verdi.