SAGALASSOS’A TAŞ OCAĞI BAŞVURUSU

Sagalassosluların en onurlu kenti, Romalıların dostu ve müttefiki olan ilk Pisidia kenti Sagalassos

 

Burdur’un Ağlasun ilçesinin 7 km kuzeyinde yer alan antik dünyanın en önemli zenginliklerinden Sagalassos yakınlarında yaklaşık 100 hektarlık alanda taş ocağı açmak için ruhsat başvurusu yapıldı. Başvuru sahasına ilişkin Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun Kasım ayında gerçekleştirilecek toplantıda konuyu görüşeceği öğrenildi.

Sagalassos antik kenti yakınlarında yaklaşık 100 hektarlık alanda taş ocağı açmak için ruhsat başvurusu yapılması, bu kadar da olmaz dedirtiyor. 1990'dan beri kazıları sürdürülen antik kentin etki alanı içerisinde olduğu belirtilen başvuru sahasına ilişkin Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na bir dosya iletileceği, kurulun da Kasım ayında gerçekleştirilecek toplantıda konuyu görüşeceği öğrenildi. CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar ise Sagalassos'taki başvuruyu da içeren bir önerge hazırlayarak TBMM'nde taş ocakları hakkında meclis araştırması açılması için girişimde bulundu. CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar'ın TBMM Başkanlığı'na verdiği önergede, madencilik mevzuatında AKP döneminde yapılan değişikliklerin ardından maden arama ve işletme ruhsatlarının sayısında ciddi artışların yaşandığı belirtilerek, Türkiye'nin yüzölçümünün dörtte birinin madencilik faaliyetine açıldığı kaydedildi.

Geçmişte Gölcük kraterinin patlaması, erozyon ve depremlerin etkisiyle toprağa gömülen Sagalassos yakınında taş ocağı açılması durumunda burada yapılacak çalışmaların antik kentte büyük çabalarla yeniden ayağa kaldırılan yapılara zarar vereceğinden endişe ediliyor.

Haber: Yusuf Yavuz

http://haber.sol.org.tr/kent-gundemleri/sagalassosa-tas-ocagi-basvurusu-haberi-61653