SALAMİS DENİZ SAVAŞI ÖNCESİ YUNAN DONANMASININ BİR ARAYA GELDİĞİ LİMAN KEŞFEDİLDİ

Yunan Kültür Bakanlığı geçtiğimiz gün yaptığı bir açıklamada, MÖ 480’de Perslere karşı kazanılan Salamis Deniz Savaşı öncesi Yunan donanmasının toplandığı bir limanın keşfedildiğini duyurdu.

Antik Yunanlar için büyük bir zaferle sonuçlanan Salamis Savaşı, Antik Yunan tarihindeki önemli savaşlardan biridir. Bu savaş MÖ 480’de Kral Kserkses komutası altındaki Pers İmparatorluğu ve Themistokles komutasındaki Yunan şehir devletleri arasında meydana gelen bir deniz savaşıydı. Savaş Attika anakarası ile Atina yakınlarındaki Saronik Körfezi’nde bir ada olan Salamis Adası arasındaki boğazda (Ambelakia Körfezi ve Koyu) gerçekleşti.

 

Pire’nin üç limanından sonra Atina kentine en yakın bulunan Salamis Adası’nın konumu klasik Antik Yunan döneminde buranın donanma limanı olduğu kadar ticari bir liman olduğunu da gösteriyor.

 

Keşif, Yunanistan’daki birkaç üniversiteden ve arkeoloji kurumlarından 20 uzman ve bilim insanları tarafından Kasım-Aralık 2016’da başlayan ve halen sürmekte olan arkeolojik araştırmalardan sonra ortaya çıktı.

 

Bakanlığa göre burası Salamis Şehir Devletinin klasik ve Hellenistik döneminin ticari ve muhtemelen savaş limanıdır. Ayrıca MÖ 480 yılında birleşik Yunan donanmasının bir kısmının deniz savaşı öncesinde bir araya geldiği bölgedir. Salamis’in bu antik limanına yapılan atıflar coğrafyacı Skylakos’un (MÖ 4. yüzyıl) ve Strabon’un (MÖ 1. – MS. 1. yüzyıllar) ve gezgin-coğrafyacı Pausanias’ın (MS 2. yüzyıl) eserlerinde geçer.

 

Araştırmalar ayrıca Ambelakia koyunun üç yanında (kuzey, batı ve güney) antik eserlerin varlığını doğruladı. Ortaya çıkan bulguların bazıları liman yapılarını, sur duvarlarını ve diğer yapıları içeriyor. Kültür bakanı yaptığı açıklamada hava fotoğrafı ve fotogrametik işlemler yaparken su altında kalıntılar ve liman yapıları gördüklerini söyledi. Sonrasında topografik ve mimari dokümantasyonun ardından bölgenin su altı arkeolojik haritalandırılması yapıldı. Bakanlık ayrıca Ambelakia Körfezi’nin üç tarafında batık durumda antik dönem kalıntılarının bulunduğunu ifade etti.

 

Bu bulgulara liman yapıları, sur duvarları ve çeşitli yapılar dâhildir. Antik Yunan arkeologları ve hayranları için burası büyük bir tarihsel önem taşımaktadır. 

 

http://www.tornosnews.gr