SEKHMET TANRIÇASI´NIN DOĞUŞU

Sekhmet Tanrıçası’nın Yeniden Doğuşu, 26 Eylül 2013 tarihinde, Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün Bergama Belediyesi ile ortak gerçekleştireceği açılış töreni çerçevesinde, halka sunulacaktır.

Sekhmet Tanrıçası’nın Yeniden Doğuşu

 

Kızıl Avlu,  tüm Doğu Akdeniz bölgesinin, Roma Dönemi kült yapıları içinde en önemli ve en büyüklerden biridir. İmparator Hadrianus Döneminde M.S. 130 yıllarında inşa edilmiştir. 1930’lu yıllardan beri gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda, emsalsiz bir mermer donatımının kalıntıları bulunmuştur.  Bunların arasında Mısır üslubunda devasa heykellerin parçaları da bulunmaktaydı. Bu parçalar önceleri çift halinde Karyatid (kadın heykeli biçiminde sütun) ve Atlant (erkek heykeli biçiminde sütun) olarak, büyük bazilikanın iki yan avlusunu çevrelemekteydi. Kızıl Avlu’nun Mısır üslubundaki bu destek heykelleri, Roma İmparatorluğunun doğusundaki en önemli Roma heykelleri olarak sayılabilir. Studiosus Vakfının (Studiosus Foundation) cömert desteğiyle, kapsamlı ve zorlu restorasyon çalışmaları çerçevesinde, çok sayıdaki parçanın içinden bu figürlerden bir tanesinin rekonstrüksiyonu yapılabilmiştir. Aslan başlı Mısır Tanrıçası Sekhmet geçen yıl deneme amaçlı ayağa kaldırılmıştı. Nihayet muazzam baş süsüyle birlikte 8.50 m gibi etkileyici bir yüksekliğe ulaşmıştır. Figür, orijinal parçalarının özenle rekonstrüksiyonu yapıldıktan sonra, tabanı ve duvarları değerli mermerden yapılmış olan özgün yerine konmuştur. Burada kullanılan malzeme Prokonnesos (Marmara Adası) beyaz mermeri, kırmızı damarlı Pavonazzetto ve Afyon siyah gri mermeridir. Duvar kaplama denemeleri, günümüzde özgün kaplamalarından yoksun sadece tuğla yapı olarak görünen Kızıl Avlu’nun bir zamanlar sahip olduğu görkemli ve çokrenkli donanımı üzerine bir fikir vermektedir. Büyük heykelin ve dekoratif çerçevesinin rekonstrüksiyonu, güncel arkeolojik araştırma sonuçlarına dayanmaktadır. Bunun özgün mimari bağlamında gerçekleştirilmesi, antik heykellerin yerlerindeki etkisi hakkında yapılan değerlendirmelere yeni ve önemli ivme kazandıracaktır. Sekhmet Tanrıçası, yeni ziyaretçi anlayışının bir bölümü olarak, Kızıl Avlu’nun didaktik kalitesini ve cazibesini ziyaretçiler için de büyük ölçüde arttıracaktır.

Figür, 26 Eylül 2013 tarihinde, Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün Bergama Belediyesi ile ortak gerçekleştireceği açılış töreni çerçevesinde, halka sunulacaktır.