SISMANOGLIO MEGARO´DA RESİM SERGİSİ: “İLİAS KONTOZAMANİS´İN BİZANS DÜNYASI"

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu´nun Sismanoglio Megaro binası, 11-22 Kasım 2016 tarihleri arasında “İlias Kontozamanis´in Bizans Dünyası” adlı resim sergisine ev sahipliği yapıyor. Patrik Hazretleri Bartholomeos´un 25. Patrikliği yıldönümü vesilesiyle Sismanoglio Megaro ve Özel Zoğrafyon Rum Lisesi işbirliğiyle düzenlenen “İlias Kontozamanis´in Bizans Dünyası” başlıklı resim sergisi Sismanoglio Megaro´da ücretsiz olarak gezilebilecek.

Bu sergiyle size bin yıllık, parlak bir imparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğu'nu tanıtmak ve sizi heyecan verici ve büyüleyici olan bu imparatorluğun neredeyse tüm dünyaya hakim olduğu o çok eski yıllara doğru yolculuğa çıkarmak isteyen İlias Kontozamanis Kalamata’da doğdu. Atina Üniversitesi, Hukuk Fakültesinden mezun olup hakimlik mesleğine başlayan Kontozamanis, bugün Hakim ve Savcılar Milli Öğrenim Biriminde Eğitim Müdürüdür. Genç yaştan  itibaren resimle ilgilenen Kontozamanis, 1981 yılından beri farklı teknikler kullanarak ikona ve fayum portreleri çizmektedir. 2015 yılında New York’ta düzenlenen sergi gibi birçok karma sergiye katılmıştır.

İlias Kontozamanis'in sizi çıkaracağı bu yolculuk, Helena'nın oğlu 1. Flavius Valerius Konstantin ile başkentin Roma'dan Bizans'a yani parlak Konstantinoupolis'i kurduğu yere taşınması ile başlayıp Helena Dragas'un oğlu XI. Konstantin Paleologos ile sona erecek. 

 

Bu yolculukta sadece imparatorlar, imparatoriçeler, hükümdar ve prenseslerle değil, komutanlar, filozof ve patrikler, bilimadamları, tarihçiler, doktorlarla değil, aynı zamanda pazarlardaki, Halkopratia-Fatih'teki, Sultanahmet Meydanı'ndaki meyhanelerde ve İstanbul'un lokantalarındaki balıkçılarla, kayıkçılarla, bakırcılarla, tabernacılarla ve müzisyenlerle de karşılaşacaksınız. Azize Theodosia'yı, Cibali'deki Gül Camii'ni, oradan bir kayığa binip şehrin en büyük balık pazarı olan Kontoskali-Kumkapı'yı, sonra Hipodrom-Sultanahmet'e çıkıp At Meydanı'nın sıcak yemek ve odun kokan kalabalık lokantalarını ziyaret edeceksiniz.