SÜLEYMANİYE´DE YOL ÇALIŞMALARI İÇİN ´TARİH´ KATLEDİLİYOR

Eski Gümüşhane olarak bilinen Gümüşhane’nin Süleymaniye Mahallesi’nde yapılacak kayak tesisi ve butik otel için başlatılan yol çalışmaları, ‘Tarih katlediliyor’ tartışmalarına neden oldu.

Cami, minare, kilise, han, hamam ve köprü gibi 35 tescilli tarihi eserin bulunduğu, Osmanlı döneminde Türk, Rum ve Ermenilerin bir arada yaşadığı, zengin maden yataklarına sahip Süleymaniye Mahallesi’nde yapılan çalışmaların ayrıntılarını Gümüşhane Valisi Okay Memiş anlattı.

 

Vali Memiş, kayak merkezine ulaşım sağlamak amacıyla yol yapıldığını vurgulayarak, “Kayak merkezine araç ulaşımını sağlamak zorundayız. Yol, imar planına uygun. Tarihi dokuya zarar söz konusu değil. Kaba saba bir iş yapmıyoruz aksine turizmi canlandırmaya çalışıyoruz. Safranbolu, Beypazarı gibi oranın tarihi dokusunu korumak için çalışma içerisindeyiz. Buraya ayrıca bir de yöre evlerine uygun butik otel yapacağız” dedi.

 

‘Kurban ediliyor’

 

Eski Gümüşhane’nin, Doğu Karadeniz’in en tarihi noktalarından biri olduğunu belirten Doğal ve Tarihi Değerleri koruma Derneği Başkanı Yar. Doç. Dr. Coşkun Erüz ise, “Burası Doğu Karadeniz’in en tarihi noktalarından birisi. Eski Gümüşhane’nin ortasından geçirilecek bir yolun tarihi dokuya zarar vermemesi mümkün değil. Şu an orada yapılan 7 metre standardına sağlamak için tarihi eser Metropolitan Kilisesi’nin duvarlarının bir kısmı açılacak yolun altında. Hem kiliseyi restore edip, duvarını temelinden yukarı kaldıracağız diyorsunuz, hem de aynı yerin üzerinden yol geçiriyorsunuz. Tarih, yola kurban ediliyor” diye konuştu.

 

http://www.milliyet.com.tr