SULTAN SÜLEYMAN’IN MEZARININ YANINDA CAMİ KALINTILARI!

Kanuni Sultan Süleyman’ın Zigetvar’da iç organlarının defnedildiği türbenin yanında cami kalıntıları bulundu.

Macaristan’ın güneyinde bir kazı birimi Kanuni Sultan Süleyman’ın türbesi olduğuna inanılan yapının hemen yanında Osmanlı dönemine ait bir caminin kalıntılarını buldu.

 

2013 yılında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile işbirliği sonucu Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organlarının gömüldüğü türbeyi bulan ekip, o zamandan beri bir cami ve derviş tekkesine ulaşmak için çalışmalarına devam ediyordu. Geçtiğimiz günlerde araştırmayı sürdüren ekip, türbenin yanındaki caminin kalıntılarını buldu. Araştırmayı yürüten Pecs Üniversitesi öğretim üyesi Norbert Pap, geçen yıl sultanın iç organlarının 1566’dan beri gömülü olduğu yer tespit edildiğinde, bu keşfin kesinleşebilmesi için etrafında bir derviş tekkesi ve cami olması gerektiğini söylemişti. Bu keşifle, Pap’in iddiası desteklenmiş oldu.

 

Ayrıca bölgeyi 1664’te ziyaret eden Evliya Çelebi de burada bir türbe, cami ve Osmanlı yerleşkesi olduğunu belirtmişti.

 

Macaristan’da Osmanlı dönemine ait camiler ve türbeler, Osmanlı askerleri hep şehirlerin içinde yaşadığı için genelde şehirlerin ve kalelerin içine inşa edildi. O zamanlar şehir dışında inşa edilen tek cami, yeni bulunan cami. Kanuni burada vefat ettiği için kalbi dâhil bütün iç organları buraya gömüldü. Sırf bu yüzden bu bölgeye özel bir türbe inşa edip yanına da camii ve derviş tekkesi yaptılar. Uzmanlar bunun benzersiz bir durum olduğunu söylediler. Macaristan’ın o dönem 1 milyon civarındayken, 20 bin – 30 bin civarında da Osmanlı askerinin bulunduğu biliniyor. 1680’e kadar Zigetvar’daki cami, türbe ve derviş tekkesini yaklaşık 100 Osmanlı askeri koruyordu.

 

Zigetvar kuşatması sırasında hayatını kaybeden Kanuni Sultan Süleyman’ın ölümü askerlerin moral bozukluğu yaşamaması için gizlenmişti. Cesedi bozulmasın diye iç organları çıkartılıp, otağının bulunduğu yere gömüldü. Bedeni ise savaştan sonra İstanbul’a şimdiki Süleymaniye Camii avlusunda bulunan türbesine defnedilmişti. Kanuni’den sonra tahta geçen II.Selim, Süleyman’ın iç organlarının gömülü olduğu yere türbe etrafına da külliye yaptırmıştı. Bu yapılar 150 yıl ayakta kalmış, Zigetvar Kalesi’ni işgal eden Habsburg askerleri tarafından 1692’de yıkılmıştı. Macarlar bölgeye türbe anlamına gelen “Turbek” ismini vermişlerdi.

 

Arşivlere göre aynı bölgede 1570’li yıllarda Saraybosna’dan gelen dervişlerin kullandığı bir derviş tekkesi de olmalı. Caminin ardından bu derviş tekkesini bulmak için de kazı çalışması başlatıldı. 

 

AA