SÜRDÜRÜLEBİLİR KAZI

İş Bankası, Zeugma Muzalar Evi kazı çalışmalarının kesintisiz sürmesi için beş yıllık bir destek planı açıkladı.

“Esin Perileri” gün yüzüne çıkıyor

 Dünyanın önde gelen açık hava müzelerinden biri olan Zeugma Antik Kenti’nde sürdürülen “Muzalar (Esin Perileri) Evi”  kazı çalışmalarına İş Bankası destek veriyor. 

Gaziantep'in Nizip ilçesinde Birecik Baraj Gölü kıyısında bulanan ve MÖ 300 yılında kurulmuş olan Zeugma Antik Kenti’nde arkeolojik kazılar ilk olarak 1987 yılında başladı, 1996 yılında Birecik Barajı gövde duvarının temel kazısı sırasında bazı mozaik parçalarına rastlanması üzerine bölgedeki kazılar yoğunlaştı. İş Bankası ise Zeugma’daki kazı çalışmalarına ilk olarak 2000 yılında Türkiye Anıt Çevre Turizm Değerlerini Koruma Vakfı’na aktardığı kaynakla katkıda bulundu, bugün ise Muzalar Evi’nde sürdürülen kazı çalışmalarına destek veriyor. Muzalar Evi, adını içinde bulunan dönemin yazarları, şairleri, müzisyenleri, tarihçileri ve filozofları için resmedilmiş ilham perileri olduğu söylenen Muzalar mozaiğinden alıyor ve 20 bin dönümlük arazi üzerine kurulmuş olan Zeugma Antik Kenti’nin önemli yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

 Zeugma Kazısı Başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay, Türkiye’nin sahip olduğu zengin tarihi ve kültürel mirasa dikkat çekerek İş Bankası’nın bu büyük mirasa sahip çıkmak adına Muzalar Evi kazı çalışmalarına destek verdiğini belirtti. 

Zengin uygarlık tarihi ile arkeolojik anlamda ciddi bir potansiyel barındıran ülkemizin tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkan, kültürel mirasın korunması konusunda toplumsal duyarlılığı artırmak için çalışan İş Bankası’nın Zeugma’ya katkısı 2017 yılına kadar devam edecek.