"TARİH ÖNCESİNDEN GÜNÜMÜZE ŞİZOFRENİ SERÜVENİ" SERGİSİ

Türkiye’de bir ilk olan ve şizofreni konusunda toplumsal farkındalık yaratmayı hedefleyen ‘Görmezden Gelmeyelim - Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni’ sergisi yoğun ilgi üzerine Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde yeniden ziyaretçilerle buluşuyor.

Abdi İbrahim Otsuka’nın katkılarıyla geçtiğimiz yıl İstanbul ve Ankara’da toplam 10 bin kişinin gezdiği Görmezden Gelmeyelim - Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni’ Türkiye’nin farklı illerinde de sergiledikten sonra Japonya’dan başlayarak dünyaya açılacak.

İlk çağlardan günümüze ruhsal hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılan yöntemler, toplumların konuya yaklaşımları, bilim insanları ve hekimlerin yüzlerce yıla yayılan uğraşıları, ilginç görsel ve canlandırmalarla '‘Görmezden Gelmeyelim’ sergisi gördüğü yoğun ilgi nedeniyle Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi Çağdaş Sanat Galerisi’nde yeniden İstanbullular ile buluşuyor. Konunun uzmanları tarafından hazırlanan zengin içeriği, üç boyutlu kutularda görsel ve işitsel efektlerle ve canlandırmalarla hazırlanan yaratıcı sergileme biçimleriyle Türkiye’de bir ilk olan ‘Görmezden Gelmeyelim’ ziyaretçilere sadece izleyici olacakları değil, zaman zaman farklı duyularıyla deneyimleyebilecekleri bir serüven vadediyor.

Abdi İbrahim CEO’su Süha Taşpolatoğlu, “Görmezden Gelmeyelim” sergisinin gördüğü yoğun ilgiden dolayı memnun olduklarını dile getirdi. Taşpolatoğlu: “Sergimizi geçtiğimiz yıl 10 bin kişi ziyaret etti. Dünyada yaklaşık 51 milyon, Türkiye’de ise 400-600 bin şizofreni hastası olduğu belirtiliyor” dedi. Taşpolatoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Bu rakam tanısı konmuş hastalardan oluşuyor. Toplumsal baskıdan çekindiği için hastalığını gizleyenleri de düşündüğümüzde ortaya oldukça ciddi bir rakam çıkıyor. Şizofreni hastaları ve aileleri, hastalığın yanı sıra, toplumun ön yargıları ile de savaşmak zorunda. Abdi İbrahim Otsuka olarak biz de hayata devam etmek isteyen şizofreni hastalarına dikkat çekebilmek ve onların toplumda var olabilmelerini desteklemek amacı ile “Görmezden Gelmeyelim” diyoruz. Sergimizi Türkiye’nin farklı illerinde de sergiledikten sonra Japonya’dan başlayarak dünyaya açmayı hedefliyoruz.”

Türkiye’de bir ilk olan sergiyi ziyaret edenler bir şizofreni hastasının, hastalığın en yoğun döneminde neler hissettiğini deneyimlemeye imkân veren 'Empati Kabini' bulunuyor. Tamamen gürültüden yalıtılmış ve karanlık olan bu kabinde şizofreni hastalarında sıkça görülen görsel ve işitsel halüsinasyonların canlandırmaları yapılarak, onların neler yaşadıklarının ve hissettiklerinin daha iyi anlaşılabilmesi ve hastalarla empati yapılabilmesi amaçlanıyor.

Sergide bulunan ‘Dönen Yatak’ ve aynalar da ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor. Dönen yatak, bilimsel kanıtların bulunmadığı ve hekimlerin ellerindeki tedavi yöntemlerinin kısıtlı olduğu dönemde, şizofreni hastalarının tedavi amacıyla nelere maruz kaldığını gösteren iyi bir örnek. 1850’lerde şizofreni tedavisinde kullanılmış olan bu yöntemde, hasta ortadaki dönen bir mekanizmaya bağlı bir yatağa yatırılıyor ve bağlanıyordu. Daha sonra yatağın hızla döndürülmesiyle oluşan merkezkaç kuvvetiyle beyindeki kan basıncının artması ve hastanın dengesinin tekrar sağlanabilmesi amaçlanıyordu. Hastada bu sırada bulantı, boğulma hissi, korku ve bilinç kaybı gibi etkiler görülebiliyordu. Sergide, ziyaretçilerin bu deneyimi yaşayabilmeleri için daha yavaş dönen temsili bir mekanizma oluşturuldu.

Ayrıca sergi alanına dağınık olarak yerleştirilen insan formunda kesilmiş aynalarla, ziyaretçilere şizofreninin cinsiyet, ırk, kültür, eğitim, sosyal ve ekonomik sınıftan bağımsız olarak, herkesin hayatında bir olasılık olarak bulunduğu, toplumda yaklaşık her 100 kişiden birinde görülebildiği hatırlatılıyor.

‘Görmezden Gelmeyelim - Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni’ 1-31 Mart 2016 tarihlerinde Pazartesi günleri hariç 10:30-19:00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezilebilecek.

Bilgi için:

www.sizofreniseruveni.com