TORONTO ÜNİVERSİTESİ TAYİNAT KAZILARINI ZİYARET EDECEK

Kanada ve Türkiye Diplomatik ilişkilerin 75inci yıldönümü kapsamında, Kanada´nın Toronto Üniversitesi heyeti Hatay ilinde yürütülen Tayinat Arkeolojik projesinde yeni girişimlerde bulunacaklarını açıkladılar.

Kanada’nın Toronto Üniversitesi, 1999 yılından bu yana Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortak çalışmalar yürütmekte ve bu işbirliğini kültürel alanda da, müzeler arasında oluşturulacak işbirlikleri gibi, daha da genişletilmesi planlanmakta.

 

Tayinat kazı alanında arkeolojik park projesi, alanın korunması, kazı çalışmalarının yürütülmesi ve burada önceden yaşamış eski medeniyetler hakkında halkın bilgilendirilmesi yönünde halen çalışmalar yürütülmekte.

 

Yukarıdaki husularda görüşmeler yapmak ve Türkiye ile kültürel ilişkileri geliştirmek üzere 21- 25 Ekim tarihleri arasında Kanada’daKİ Toronto Üniversitesinde bir heyet Türkiye’yi ziyaret edecektir. Heyete Toronto Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ted Sargent,  Toronto Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. David Cameron, Toronto Üniversitesi Yakın veUzak Doğu Medeniyetleri Bölüm Başkanı Tim Harrison ve Royal Ontario Müzesi Araştırmalar ve Koleksiyonlar Küratörü ve Müdür Yardımcısı Prof. Mark Engstrom katılacaklar.